SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Seredi otvorili výstavu o Sobibore

V Seredi otvorili výstavu o Sobibore

Vo vyhladzovacom tábore Sobibor zavraždili počas druhej svetovej vojny 250.000 Židov, z toho najviac pochádzalo zo Slovenska, z Poľska a Holandska

 

"Vlády uvedených krajín sa spolu s podporou Izraela rozhodli na mieste bývalého tábora financovať výstavbu pamätníka. Výstavbe predchádzal archeologický výskum," povedal vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Výstava, ktorú dnes slávnostne otvorili v priestoroch SNM - Múzea holokaustu v Seredi, zachytáva priebeh archeologických prác. Jej autorom je Marek Bem.


"Vláda súhlasí s vyčlenením prostriedkov z rozpočtovej rezervy vlády SR na spolufinancovanie projektu obnovy miesta pamäti v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor a ukladá ministrovi financií vyčleniť z rozpočtovej rezervy vlády SR prostriedky vo výške 150.000 eur,“ uvádza sa v uznesení vlády Slovenskej republiky č. 154 z 3. marca 2010.


Hlavnými organizátormi podujatia sú Provincia Gelderland v Holandsku, Nadácia poľsko-nemeckého zmierenia a SNM-MŽK - Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré poskytlo svoje priestory. Akcia prebieha taktiež pod záštitou štátu Izrael. Na archeologickom výskume sa podieľali i slovenskí archeológovia. Výstavu si prvýkrát návštevníci mohli pozrieť v Holandsku. V Seredi bude do októbra 2016.


"Dnešná doba si vyžaduje oveľa viac ako kedykoľvek predtým, aby sa o tom, čo sa stalo počas holokaustu, hovorilo,“ povedal veľvyslanec Holandského kráľovstva Richard van Rijssen. Dariusz Pawloś, riaditeľ Nadácie poľsko-nemeckého zmierenia uviedol, že napriek tomu, že Poľsko nebolo zodpovedné za výstavbu tohto vyhladzovacieho tábora, v súčasnosti je veľmi dôležité, aby sa kládol dôraz na výstavbu múzea a tak sa vzdal hold obetiam. "Ak sa priemyselné vyvražďovanie udialo raz, môže sa to opakovať kedykoľvek v budúcnosti,“ povedal Marek Bem, autor výstavy.

 "Sobibor je pre Slovensko dôležitý tým, že v tábore bolo zavraždených najviac Židov zo Slovenska. Odhaduje sa približne 25.000 ľudí. Bohužiaľ, nemáme ani jedného preživšieho z tohto tábora. Je to dané aj charakterom miesta, pretože Sobibor vznikol čisto ako exterminačný tábor, čiže do Sobiboru išli transporty, Židia v nich boli odsúdení na smrť,“ povedal autor knihy Sobibor – neznáma história a zároveň zástupca riaditeľa SNM - Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk.


"My sme vždy vedeli, že Židia zo Slovenska boli deportovaní do Lublinskej oblasti a tam zahynuli. Je to pár rokov, čo vieme, že ale konkrétne v Lublinskej oblasti to bol Sobibor. Pre mňa Sobibor je jedno z najstrašnejších miest, jednak pre spôsob vraždenia a jednak preto, že takéto množstvo slovenských Židov tam zahynulo,“ povedal riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan, ktorý si s týmto táborom často spája i osud starých rodičov, ktorých nikdy nepoznal. Výstavu považuje za mimoriadne dôležitú o to viac, že je v Seredi, odkiaľ boli Židia deportovaní do koncentračných táborov na poľskom okupovanom území.


Iba niekoľko hodín po príchode vlakov boli ľudia z transportov zbavení všetkého majetku. "Majetok bol roztriedený a išiel naspäť do ríše. Z týchto ľudí nezostal nažive nikto. Bolo niekoľko výnimiek, pretože aj tábor musel nejakým spôsobom fungovať,“ dodal Vaněk s dôrazom, že Sobibor je ešte veľmi dôležitý aj z toho pohľadu, že je to jedno z mála miest, kde sa v októbri 1943 vyše 600 väzňov vzbúrilo a povstalo. Následné prenasledovanie prežilo len 48 ľudí. Sobibor bol čisto vyhladzovací tábor. Až 99,9 percenta Židov, ktorí vstúpili do tábora, okamžite poslali do plynových komôr. Smrtiaci proces v Sobibore trval 20-30 minút.


by Emil Vojtánek l Jun 1, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „V Seredi otvorili výstavu o Sobibore“

relativita says:

Jun 1, 2016 5:29 PM

Ludska pamät vie byt kratka a preto sa nesmie zabudnut. Je to dolezite specialne dnes, ked v Europe narasta a je zasa tolerovany (otvoreny) antisemitizmus.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or