SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Seredi otvorili múzeum holokaustu

V Seredi otvorili múzeum holokaustu

V Seredi na mieste bývalého koncentráku slávnostne otvorili múzeum holokaustu ako memento pre súčasníkov i budúce generácie.

 

Pásku na jeho rekonštruovaných prvých barakoch prestrihol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska spolu s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom a ministrom kultúry Marekom Maďaričom. Stalo sa tak symbolicky pri príležitosti dňa, keď si národy sveta pripomínajú pamiatku obetí holokaustu.

 

Expozíciu v Seredi zriadilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry (MŽK) v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. Múzeá, ako je to v Seredi, majú preto vychovávať, pripomínať dobu, jej obete a hrdinov. Podpredseda izraelského parlamentu Jicchak Vaknin vyjadril vďačnosť Slovensku, že jeho vláda sa rozhodla podporiť vybudovanie múzea v Seredi. Je to dôležité v čase opätovného vzostupu antisemitizmu. „Múzeum bude pomáhať oživiť spomienky na život,“ povedal.

 

Silným momentom otvorenia bolo svedectvo Naftali Fürsta, ktorý bol v Seredi internovaný ako deväťročný chlapec. V auditóriu bolo viacero bývalých väzňov tohto tábora. Slávnosť ukončil modlitbou kadish bratislavský rabín Baruch Myers.

 Objekt Múzea holokaustu v Seredi bol pre účely múzea zrekonštruovaný s využitím príspevkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Autorom projektu je riaditeľ MŽK Pavol Mešťan. V prvej etape sú k dispozícii dve z piatich budov. V nich je expozícia zameraná na riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945 a vzdelávacie centrum. Postupne budú otvorené aj expozícia ubytovania väzňov a ich pracoviská - stolárska, betonárska, krajčírska a zámočnícka dielňa. A nebude chýbať ani pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska a spomienka na záchrancov, ktorí s nasadením vlastného života pomáhali svojim prenasledovaným spoluobčanom.


Martin Korčok, vedúci seredského múzea informoval, že expozícia má aj ďalšie rozmery – je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch. „Múzeum bude otvorené päť dní v týždni, od nedele do štvrtka od 9. do 16. hodiny,“ dodal Korčok.


Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 a mal pôvodne stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a dielne na výrobu hračiek. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí. V prvej etape, od marca do októbra 1942, odišlo z neho 57 železničných transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Sereď je jediné miesto na Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.


by Michael Szatmary l Jan 26, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
28 Reponses to „V Seredi otvorili múzeum holokaustu“

Robert says:

Feb 21, 2016 7:05 AM

relativita, áno, k p.Mešťanovi by sa mali vyjadrovať jedine ľudia zo židovskej obce, a nie gardisti.

relativita says:

Jan 31, 2016 10:52 AM

timur t, to je nieco nove, ze vy naraz v osobe prof. Mestana rozoznavate komunistu od zida. Neviem, ze o ake peniaze tu ide, ktore by mal on ukradnut. Ved kradnut je trestne, ci nie? Bol prof. Mestan kvoli tomu niekedy aj obzalovany? Ostatne, ked sa bol prof. Mestan narodil zidovskej matke, tak je zidom, ci veri, alebo nie. Inac dufam, ze vo svojich resersiach beriete do uvahy aj komunistov a krestanov. Tych teda bolo habadej, ved boli drzitelmi byvaleho rezimu. A kolko bolo medzi nimi tych 'zlych komunistov' a teda nicili a znicili zivoty inych... Som zvedavy, kedy to uverejnite...

timur t says:

Jan 31, 2016 10:04 AM

....je mi ľúto . že sami sebe nerozumiete , že neviete rozoznať komunistu od žida ,zlého komunistu -ktorý zničil mnohým ľudom život a teraz kradne vaše peniaze a tvári sa ako váš súkmeňovec, ,http://www.mordechajkapusta.com/2005/10/nacionalisti-komunisti-faisti-sionisti.html ...no skúste , čo to s vami urobí timur

relativita says:

Jan 30, 2016 7:02 PM

timur t, nechcel ste byt tak nahodou vy sam riaditelom Zidovskeho muzea, ale dostal prof. Mestan ten urad? Nuz, toho podozrenia sa neda zbavit. Ostatne, ine problemy, ake mate s prof. Meatanom nemate? Stastny to clovek...

Robert says:

Jan 30, 2016 5:27 PM

realzivita, protokoly ani nemám v knižnici, a ani by som si ich nekúpil. ... sám chceš aby som tu niečo napísal, a nebude sa ti to páčiť :)

Robert says:

Jan 30, 2016 5:26 PM

timur t, ak si mysliš že sa mýlim, to je tvoj názor na vec, nebudem ti ho vyvracať. .. ,, timur t ja viem, že po roku 89. pre niektorých neplatila pesnička: https://www.youtube.com/watch?v=LXfj5Tj7Ebo alebo https://www.youtube.com/watch?v=NHNUxG8grVU .. nuž a prečo nespomenúť aj toto: https://www.youtube.com/watch?v=GS_klu9ucqc :))

relativita says:

Jan 30, 2016 9:51 AM

timur t, tak mi to vysvetlite. Ale vlastne, comu tu treba rozumiet? Podla vlastnych slov, ste sa vy vysmieval antisemitom. Tak ste si teda nasiel 'obet', teda pricinu na zmenu 'nazoru' v osobe prof. Mestana, na ktoreho ste sa 'zastrielal'. A velmi lahko ste to potom zovseobecnil na cele zidovstvo, ze? Pritom treba zdoraznit, ze prof. Mestan je zamestnancom statu a nie zidia ho do uradu riaditela zidovskeho muzea dosadili. So zidmi ako takymi to nema spojitost... No, a aby ste kvazi pochopil aj zmyslanie svojich rodicov (cize ich antisemitizmus), ako podoprenie vasho 'noveho' nazoru, tak ste (sice hmlisto) zobral 'na pomoc' roky pred vojnou... Ze ste pritom zohladnil tu skutocnost, ze generacia vasich rodicov, ci starych rodicov poslala vyse 70000 zidov do nenavratna, teda na smrt, no a co. Ked tato generacia este k tomu rozkradla zidovsky majetok, no to je len poznamka na okraj... Zaujimave pri tomto vsetkom je, ze tie desiatky a desiatky pomahacov byvaleho rezimu vas nechaju 'chladnym'. Teda, timur t, budte tak laskavy a 'pozametajte si najprv pred svojim prahom'. Tie svoje protizidovske nalady nemusite ani zdovodnovat. 'Kto chce psa bit, palicu si najde!'

timur t says:

Jan 29, 2016 8:28 AM

....robertko , nechcem ťa uraziť , ale vôbec tomu nerozumieš , o čom to všetko je.

timur t says:

Jan 29, 2016 8:23 AM

Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc. Na otázku A vaše vyznanie? odpovedal: „Som bez vierovyznania, a ako niektorí autori hovoria, že sú veriaci ateisti, lebo aj ateizmus je viera, aj ja sa považujem za takéhoto veriaceho ateistu.“

timur t says:

Jan 29, 2016 8:20 AM

Prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc., bol po roku 1968, až do roku 1989, v období tzv. normalizácie, . hlavným normalizátorom v oblasti ideológie na Slovensku Bol hlavným bojovníkom proti antikomunizmu, tzv. demokratickému socializmu, sociálreformizmu a po roku 1977 aj hlavným bojovníkom proti Charte 77 na Slovensku.
Na tomto základe získal veľký doktorát a potom aj profesúru (tzv. "menovaný" profesor) z vedeckého komunizmu na Vysokej straníckej škole ÚV KSS v Bratislave. to sú jeho tituly, ktoré si uvádza pred menom i za menom až doteraz.

Page 1 of 3 1 2 3 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or