SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Poprade spomínali na prvý transport

V Poprade spomínali na prvý transport

V Poprade sa opäť spomínálo. Od prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime uplynulo 72 rokov.

 

Bolo ich vtedy spolu tisíc a ich cestu na istú smrť si v Poprade pripomenuli už 15-krát. „Holokaust je bezprecedentná situácia. To čo sa udialo, tým, že sa to ideologicky premyslelo a veľmi presne a detaile sa začalo realizovať priemyselné vyvražďovanie jednej skupiny ľudí, to je niečo, čo nemôžeme povedať, že bolo a už sa to nikdy nemôže zopakovať,“ zdôraznil riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.


Ľudstvo sa podľa neho ani dnes nepoučilo z chýb minulosti, aj dnes sú ľudia svedkami zabíjania a vraždenia. Domnieva sa, že je dôležité neustále sa k tomuto obdobiu vracať a vysvetľovať, že tá situácia sa môže zopakovať. „Možno to nebudú Židia, ale holokaust je druh genocídy a my za tých 72 rokov od odchodu prvého transportu z Popradu, sme sa stretli s niekoľkými prejavmi genocídy vo svete,“ upozornil Mešťan.

 

Židovská pamäť je podľa neho tou pamäťou, prostredníctvom ktorej sa upozorňuje na to, čo sa stalo, a aby sa to už nikdy nestalo. Dodal, že dôležité je pamätať si aj na to, čo ľudia urobili dobré v týchto hrozných časoch, a že sa našli takí, ktorí Židov zachraňovali a pomáhali im. Práve takto prejavovali svoj postoj a nenávisť k režimu, v ktorom žili.


Tá pamäť nie je len o vrahoch a tých, ktorí ubližovali, ale aj o tých, ktorí pomáhali. Som veľmi rád, že Slovensko patrí k tým krajinám, ktoré sú v počte obyvateľov na jednom z prvých miest v udelení titulu Spravodliví medzi národmi. Ešte stále hľadáme takýchto ľudí,“ doplnil Mešťan. V múzeu pripravujú aj encyklopédiu spravodlivých, čo považuje za dôležité hlavne pre mladú generáciu.

 

Aby sa mladým ľuďom nehovorilo len o hrôzach, ale aj o tom, že v tomto regióne žili ľudia, ktorí s nasadením vlastného života boli ochotní ochraňovať Židov. Na Slovensku má toto najvýznamnejšie ocenenie štátu Izrael, ktoré sa udeľuje nežidom za záchranu Židov, už viac ako 530 ľudí. „Toto stretnutie v Poprade je 15. a je v roku, keď si budeme pripomínať 70. výročie druhej vlny deportácií, keď už bolo Slovensko obsadené Nemcami,“ uzavrel Mešťan.


by Emil Vojtánek l Mar 26, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „V Poprade spomínali na prvý transport“

Tomas Areton says:

Mar 27, 2014 11:01 PM

Moja mama Betka bola v 4-tom transporte Slovenskych dievcat. Prezila. Dnes zije v Kalifornii, je jej 92 a pol, a je v zazracne dobrom zdravi... Ma 3-och vnukov, 4 vnucky a 3 pravnucky. Okrem jednej sestry jej cela rodina bola zavrazdena v Osviencime. Mamu to poznacilo na cely zivot, stale sa jej o tom sniva... Co boli posledne myslienky jej mamy, ked zomierala v plyne? Jej zivot je poznaceny trpkostou.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or