SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

V Poprade budú spomínať na transporty

V Poprade budú spomínať na transporty

V sobotu 25. marca uplynie 75 rokov od vypravenia prvého vlaku s 999 mladými ženami z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz v Poľsku.

 

Túto udalosť si v Poprade pripomenú od piatka 24. do nedele 26. marca slávnostným koncertom, odhalením pamätnej tabule i kladením vencov priamo na železničnej stanici. "Prvý vlak vyrazil zo stanice večer o 20.20 h a v dobytčích vagónoch sa strachom trasúce mladé ženy a dievčatá viezli takmer na istú smrť," uviedla kultúrno-propagačná manažérka SNM - Múzea židovskej kultúry v Bratislave Stanislava Šikulová. Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 boli uskutočňované na základe Zákona o právnom postavení Židov č. 198/1941, takzvaného Židovského kódexu zo dňa 9. septembra 1941.


"V prvej fáze deportácií vznikli koncentračné strediská na Patrónke v Bratislave, Žiline, Poprade, Seredi a Novákoch, odkiaľ boli vypravené vlakové súpravy s deportovanými," informovala Šikulová. So zhromažďovaním mladých dievčat, ktoré mali odísť za údajnou prácou do Poľska, sa začalo 20. marca 1942. "V prvých štyroch transportoch odišlo 3670 dievčat, v ďalších vlakoch odišli mladí chlapci od 16 rokov a od júla už vlakmi slovenské úrady začali odvážať celé rodiny vrátane malých detí a starcov," vysvetlila.


Program pietneho podujatia sa začne v piatok o 18.30 h slávnostným koncertom Vlak bez návratu v Dome kultúry v Poprade. Účinkovať v ňom bude orchester Jána Berkyho Mrenicu, Jana Orlická a Ervin Schönhauser. V sobotu 25. marca o 13.30 h odhalia pamätnú tabuľu na budove Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade, program bude následne pokračovať v Tatranskej galérii. O 15.00 h premietnu dokumentárny film Žiť na ceste smrti režisérky Oľgy Pohankovej. Ide o svedectvo Edity Grosmanovej, ktorá v koncentračnom tábore Auschwitz prežila viac ako tri roky, pričom odišla v prvom transporte 25. marca 1942.


Nasledovať bude prezentácia výskumu Prvý židovský transport Heather Dune Macadamovej o 16.00 h. Otvorenie výstavy Ivana Köhlera Rezidencia smrti je naplánovaná na 17.00 h. Sobotný program ukončí zapálenie sviečok na pamiatku obetí prvého transportu pri Pamätnej tabuli obetí holokaustu na Železničnej stanici v Poprade o 20.20 h, teda v tom istom čase, ako bol prvý vlak do koncentračného tábora vypravený. Na rovnakom mieste sa v nedeľu o 15.00 h uskutoční pietna spomienka spojená s kladením vencov.


Emil Vojtánek l Mar 22, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo