SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Myjave odhalia tabuľu obetiam šoa

V Myjave odhalia tabuľu obetiam šoa

Na mieste dnes už neexistujúcej synagógy v Myjave umiestnia pamätnú tabuľu. Venovaná bude obetiam holokaustu z kopaničiarskeho regiónu

 

Tabuľu s podstavcom umiestnia na trávnik na mieste dnešného trhoviska. Ako informoval hovorca Myjavy Marek Hrin, počas druhej svetovej vojny deportovali z kopaničiarskeho kraja do koncentračných táborov viac ako 400 obyvateľov Myjavy židovského pôvodu a keďže myjavskú synagógu z roku 1791 po vojne zbúrali, neexistuje dnes žiadna spomienka na tieto udalosti.


"V septembri sa v Myjave uskutoční Tryzna za holokaust, ktorej súčasťou bude niekoľko samostatných akcií. Ide o prvé podujatie tohto druhu v kopaničiarskej metropole a jeho realizácia vzišla z aktivity členov cirkevného zboru ECAV v mestskej časti Turá Lúka. Zapojili sa aj niektorí členovia cirkevného zboru v Starej Turej a podporilo ho i mesto Myjava," priblížil Hrin.


Súčasťou série podujatí bude zájazd do vyhladzovacieho tábora v Auschwitzi, premietanie filmu Nickyho rodina v kine Primáš, kajúcne bohoslužby za holokaust v priestoroch kultúrneho domu a napokon odhalenie pamätnej tabule na mieste bývalej myjavskej synagógy v nádvorí niekdajšej Myjavskej banky.

 

Pamätná tabula bude z čiernej žuly s Dávidovou hviezdou a textom "Nezabúdame! Na tomto mieste stála židovská synagóga. Na pamiatku našim spoluobčanom, ktorí sa stali v období druhej svetovej vojny obeťami holokaustu," a bude pripomínať tých, ktorí sa už z koncentračných táborov na kopanice nevrátili.


by Emil Vojtánek l Aug 21, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or