SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Múzeu SNP spomínali na holokaust

V Múzeu SNP spomínali na holokaust

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenulo Múzeum SNP v Banskej Bystrici takmer dvojhodinovým spomienkovým podujatím.

 

Kinosála múzea sa zaplnila prevažne mladými ľuďmi, stredoškolákmi aj zo štrajkujúcich škôl. Ako pripomenul generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, 27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný, ale hlavne likvidačný tábor Auschwitz-Birkenau a svetová verejnosť sa dozvedela, aké zverstvá páchali nacisti v týchto táboroch. "Je našou povinnosťou si to pripomínať a pripomínať to najmä mladým ľuďom, aby sa na to nezabudlo a už nikdy neopakovalo," uviedol Mičev.


Preto na podujatie zavolali študentov z viacerých škôl, ktorí si aj cez svedectvá ešte žijúcich ľudí, ktorí zažili transporty do koncentračných táborov, vypočuli, čo sa vtedy dialo. Dozvedeli sa napríklad i to, že nemecký nacistický lekár Josef Mengele, ktorého prezývali Anjel smrti, sa nikdy nepostavil pred súd, lebo ušiel. Za morbídne, sadistické a nehumánne pokusy, ktoré vykonával na ľuďoch, nebol nikdy potrestaný.


Ako tiež Mičev dodal, ľudská pamäť je zvláštna, potláča to zlé a pamätá si len to dobré. "Je mnoho ľudí, ktorí hovoria, že za Slovenského štátu sa ľudia nemali až tak zle. No ale čo tých 70.000 transportovaných? Tí sa tak dobre určite nemali," poznamenal. "A poviem celkom otvorene, lebo je to aj zámer. Je tu kopa prvovoličov, ktorí by si mali naozaj rozmyslieť, koho volia, aby tu nedochádzalo k nezmyslom, aby sme nepodliehali tomu, že nejaký vodca nám tu povie, čo máme robiť, lebo väčšinou to dopadne veľmi zle," zdôraznil pre médiá Mičev.


Od marca do októbra 1942 vypravili z vtedajšieho územia Slovenska 57 transportov, do táborov odviezli takmer 58.000 ľudí. V období okupácie Slovenska nacistickým Nemeckom, od septembra 1944 do apríla 1945, skončilo v táboroch 12.000 až 14.000 ľudí. Spomienkové podujatie pripravilo Múzeum SNP v spolupráci s Kresťanským spoločenstvom Žiar a Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom Jeruzalem. Židovské piesne a modlitby zaspievala Jana Orlická.


by J.D. l Feb 4, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
7 Reponses to „V Múzeu SNP spomínali na holokaust“

Robert says:

Feb 21, 2016 9:21 PM

takže p.Michael, ako som Vám spomínal, jedna a jedna sú tri, takto funguje zisk, nie jedna a jedna sú dve. Z dvoch vytvoríte tretieho, a on je tým ziskom. Takto uvažovali vaši predkovia, a takto uvažuje aj celý svet. Ono Židia tento model rozniesli po svete, a riadi sa ním všetko. Od ekonomiky až po množenie populácie. Ide o kozmický model, vyššej sily, ktorý Židia kedysi prevzali od niekoho. Boh to nebol. Ale je to dokonalý model. Možme na to nadávať, lebo to prináša aj utrpenie, ale možeme to aj obdivovať.

Robert says:

Feb 21, 2016 6:39 PM

takto jednoducho: tí nacionalisti Židov chceli a aj chcú vyhubiť koli tomu, lebo Židia symbolizujú svetový - nadnárodný kapitál. V tomto boji neprestanú. ... Ja si myslím, že je ideálne - ak sa to dá, aby svetový kapitál pomáhal národom, investície ktoré sú naozaj pomocou, a nie investície len nato aby sa niekto obohatil a potom zdupkal napr. koli zaplateniu nejakej dane.

Robert says:

Feb 21, 2016 6:14 PM

vobec sa nevysvetľuje čo je poslaním nacionálneho socializmu, aké má poslanie: boj /aj násilím/ proti cudzím kapitálom, ideológiám, boj proti všetkému nenárodnému. ....ale veď sú tu strany ktoré otázky národné riešia kultivovane, bez násilia.

Robert says:

Feb 21, 2016 1:57 AM

a ešte niečo Slováčik. Sú strany ktoré obhajujú záujmy Slovákov. Tieto strany nelikvidujú parlament, ale záujmy Slovákov obhajujú v parlamente, v diskusii. Ale sú Národné strany ktoré parlament likvidujú a namiesto neho vytvárajú Slovenský snem s jednou stranou. Ktorá potom vládne. Direktívne, bez kritiky. Obhajoba Slovákov je na mieste, a je na to právo. Parlament vs. Snem. Snem častejšie uplatňuje násilie.

Robert says:

Feb 21, 2016 1:37 AM

Veľa ľudí ani nepozná program strán a ide voliť ovplyvnení propagandou atd... . Tieto nacionalistické strany alebo skor nacionálno-socialistické idú proti svetovému kapitálu, ktorého je súčasťou aj SVK. Idú proti amerike, únii. Chcú všetko robiť v národnom duchu. Može to dopadnúť všelijako, aj tak, že odídu tie mamutie reťazce. Obchod a politika idú ruka v ruke. A najhoršie je to, že oni sa nechcú dohodnúť, t.j. tá ich obmedzenosť, lebo západ a ich reťazce nás "okráda". Ale keď sa obmedzí tovar, tak si myslíte, že slovensko dokáže všetko potrebné, ale aj "nepotrebné" zabezpečiť? Tu končí každá sranda. Nežijeme v 30. rokoch, keď telefón mali policajti, a haciči a dosť. ... Kto zaručí, že neodídu pri ovládnutí SVK nacionalistami, napr. Telecom, Orange atd... ? ha? V tých časoch, mal Hitler monopoly, banky. Podávali mu ruky takmer všetci priemyselníci v európe, zarábali napr. na vojnovej výrobe atd...
A čo sa tých socialnej demokracie, tak aby bolo jasno, tá chce aby ostal štát v hre. Preto si dovolili aj to, že niesú nedoplatky na plyn, 10 percent na SVK výrobky. Inak je to u liberálnych strán, tam Dzurinda priznal chybu, že umožnili liberálom vstup do ekonomiky. Tam sa totižto obmedzuje vplyv štátu, a nastupuje súkromník a to viedlo aj k tým zvýšeniam cien. A nie že nejaký Fico spravil sekeru, to je blbosť. Nemali fondy, áno tie "židovské" áno tie, kde je napojená soc.demokracia. A čo sa týka Fica, tak on je niečo ako "hovorca" strany, tie zákony vypracúvavajú iné osoby nie on. Vás možu oblbovať v novinách, lebo Vám to nemá kto vysvetliť, tak ako mne.
Polož si Slováčik otázku: Buď chceš aby ostal štát v hre alebo aby úloha štátu bola potlačená. Podľa toho ako ti vyhovuje. Alebo chceš boj za čisto národnú vec - to je nacionalizmus. To može dospieť kadejako.

Robert says:

Feb 19, 2016 2:08 PM

V BBkraji cítiť pokles financií.

relativita says:

Feb 6, 2016 11:18 AM

Je chvalihodne, ze sa taketo pripomienky usporiadaju. Vdaka usporiadatelom za to. Dolezite je vsak, aby aj nadalej nezostavalo pri spomienkach, aby sa nezabudalo na tu hrozostrasnu dobu. Ci je to na pamiatku tych milionov, ktori boli zavrazdeni, ci pre prezivsich. A, hlavne, aby sa to neopakovalo. Ved zial, 70 rokov po skonceni vojny sa rozne hlasy v 'starom style' zasa ozyvaju. Nuz, zabranme zaciatkom!

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or