SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Leviciach našli starý židovský kalendár

V Leviciach našli starý židovský kalendár

Levická synagóga počas svojej rekonštrukcie postupne odkrýva svoje poklady. Po unikátnej zakladacej listine našla stavebná čata ďalší vzácny dokument.

 

Je ním vreckový izraelitský kalendár, vydaný v roku 1939. Je to kalendár na 5700. rok podľa židovského kalendára, ktorý bol platný od 14. septembra 1939 do 3. októbra 1940. Kalendár je vydaný v maďarčine a hebrejčine. Ako uviedla archeologička Tekovského múzea Margaréta Nováková Pölhös, kalendár bude spolu so zakladacou listinou zaradený do nálezového celku zo synagógy.

 

Predmety zostanú po priradení prírastkového čísla v historickom zbierkovom fonde Tekovského múzea v Leviciach. Múzeum momentálne hľadá odborníka, ktorý kalendár preloží z hebrejského jazyka. Kalendár patrí spolu so zakladacou listinou k mimoriadne vzácnym nálezom a nie je vylúčené, že sa nájdu aj ďalšie cenné nálezy. Zakladacia listina z roku 1883 bola uložená v sklenenej lekárnickej dóze, ktorá bola vložená do základov synagógy pri položení základného kameňa.

 

Text dokumentu v maďarskom jazyku je písaný rukou. Listinu podpísali vtedajší najvyšší rabín v Leviciach, primátor, riaditelia škôl a zástupcovia cirkevných obcí. Dokument je v značne poškodenom stave. Tekovské múzeum hľadá finančné prostriedky na jeho ošetrenie. Jednou z alternatív je vyčleniť peniaze z mestského rozpočtu, zvažuje sa však aj možnosť získania financií z projektov a grantov.

 

O vystavení listiny zatiaľ múzeum neuvažuje, vyjde však v ústrety odborníkom, ktorí sa o touto tematiku zaoberajú. „O rok budeme oslavovať 85. výročie založenia múzea. Je pravdepodobné, že počas osláv vystavíme tento nález, či už zreštaurovaný alebo v súčasnej podobe,“ konštatovala archeologička. Priložený k nemu by mal byť aj preklad, aby mu rozumeli aj návštevníci, ktorí neovládajú maďarčinu.


by J.D. l May 13, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or