SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Banskej Štiavnici opravili synagógu

V Banskej Štiavnici opravili synagógu

Turisti, ktorí počas letnej sezóny zavítajú do Banskej Štiavnice, budú môcť obdivovať zrekonštruovanú synagógu.

 

"Synagóga po rekonštrukcii slúži pre potreby Pivovaru Erb. Nachádza sa tam sekundárne spracovanie piva - sudovanie, fľaškovanie a expedícia. Priestor je upravený tak, že bude zároveň slúžiť aj ako galéria výtvarného umenia, respektíve histórie židovstva v tomto regióne," uviedla riaditeľka spoločnosti Lucia Gašparová. Po roku 2019 bude v synagóge navyše umiestnená divadelná sála.


Počas rekonštrukcie boli zároveň zachované všetky architektonické a historicky hodnotné prvky. "Úzko sme spolupracovali s Krajským pamiatkovým úradom," pripomenula riaditeľka. V novej časti synagógy sa navyše nachádzajú kancelárske a prezentačné priestory. Náklady na obnovu presiahli jeden milión eur.

 


Štiavnická synagóga bola postavená v neologickom štýle. Vlani uplynulo 120 rokov od jej postavenia. Tvorí ju predsieň a hlavná sieň. Jej výstavba koncom 19. storočia bola financovaná z dobrovoľných príspevkov členov židovskej náboženskej obce. V roku 1941 bol vydaný zákaz vykonávať v synagóge bohoslužby.

 

V 50. rokoch 20. storočia po jej zatvorení ako náboženského chrámu, umiestnili na prízemí klampiarsku dielňu. Priestory na prvom podlaží sa využívali pre účely autoškoly, ako aj sklady transparentov pre prvomájové oslavy. Slávnostné otvorenie synagógy bude koncom júla spojené s odhalením pamätnej tabule.


by J.D. l Jul 3, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or