SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

ÚZŽNO: Csatáryho súďte na Slovensku

ÚZŽNO: Csatáryho súďte na Slovensku

S týždňovým oneskorením ale k zatknutiu nacistického zločinca Csatáryho, ktorý zavinil smrť tísov slovenských Židov sa vyjadrila už aj oficiálne naša komunita.

 

Slovenská židovská komunita apeluje na príslušné slovenské orgány, aby žiadali vydanie vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho a aby ho postavili pred súd. Csatáryho, ktorý bol v roku 1948 v Československu odsúdený v neprítomnosti na trest smrti, zadržali minulý týždeň maďarské orgány. "Kľúčoví svedkovia žijú jednoznačne na Slovensku v Košiciach," zdôraznil na tlačovej besede podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO) Pavol Sitár. Na Csatáryho by si podľa neho vedeli spomenúť dnes už staré ženy, ktoré v čase druhej svetovej vojny boli mladé dievčatá.


Vydanie Csatáryho však podľa Sitára vôbec nemusí byť jednoduché. "Aby sme ten apel vedeli urobiť, musíme mať k dispozícii určité listiny, ktorých obsahom sú právne významné skutočnosti, na základe ktorých je možné vypracovať nejakú rozumnú žiadosť," dodal. Ako ďalej Sitár vysvetlil, zo Štátneho archívu v Košiciach však v roku 1995 zmizlo niekoľko dôležitých spisov, medzi nimi aj rozsudok. Židovská komunita teraz robí všetko preto, aby spisy získala späť. "Oslovujeme archívy, historikov, snažíme sa nájsť tieto dôležité dokumenty," doplnil. Csatáryho spis sa podľa Sitára až do roku 1986 nachádzal v archíve Okresného ľudového súdu v Košiciach, odvtedy je uložený v Štátnom archíve. V roku 1995, práve v čase, keď kanadská polícia začala na Slovensku vyšetrovať Csatáryho prípad, však listiny zmizli. V tom istom roku Csatáry z Kanady utiekol, pretože sa o vyšetrovaní dozvedel. "V rovnakom čase, keď Csatáry vyhlásil, že sa dohodol so slovenskými orgánmi, že mu nič nehrozí," poznamenal predseda ÚZŽNO Igor Rintel.


Csatáry si podľa predstaviteľov židovskej komunity zaslúži trest, aj keď dnes je už z neho 97-ročný starec. "Zločiny proti ľudskosti sa nedajú premlčať. Všetky takéto činy treba odsúdiť, bojovať proti nim a odovzdať spravodlivosti aj človeka, ktorý má 97 rokov," hovorí Rintel. Csatáry bol podľa Sitára bezcitný sadista, ktorý trýznil nielen Židov, ale aj nežidovských obyvateľov Košíc. "Je to človek, ktorý nevydával iba rozkazy, ale osobne vykonával mnohé sadistické činy," konštatoval. Jeho záľubou vraj bolo aj bičovanie nahých žien. "Hovoríme o sadistovi, ktorý tieto činy vykonával pre vlastné potešenie," povedal Rintel.

 


Maďari zatkli Csatáryho minulý týždeň. Obviňujú ho z vojnových zločinov a účasti na deportáciách 15 700 Židov do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944. Pripisujú mu taktiež kruté zaobchádzanie s obyvateľmi košického židovského geta. Csatáry bol vysokým policajným dôstojníkom v Košiciach, ktoré boli v tom čase súčasťou Maďarska. Československé orgány Csatáryho po vojne v neprítomnosti odsúdili na trest smrti, až do roku 1995 sa mu však darilo ukrývať v Kanade, odkiaľ po odhalení utiekol.


Riaditeľka Štátneho archívu v Košiciach Milena Ostrolúcka potvrdila, že v archíve chýba rozsudok Csatáryho, jeho spis sa tam však podľa nej nachádza. "Spisy Ľudového súdu - trestné veci z roku 1948 vrátane prípadu Csatáryho boli do archívu odovzdané Krajským súdom v Košiciach až v roku 1986, no nik nevie, či tam vtedy ten rozsudok bol, alebo nie. Mal tam byť, ale pri odovzdávaní sa to nekontrolovalo. Za kompletnosť materiálu zodpovedá ten, kto materiály do archívu odovzdáva," povedala agentúre SITA Ostrolúcka. V tom čase však podľa vlastných slov v archíve nepracovala, a tak sa nevie vyjadriť k tomu, či tam Csatáryho rozsudok vtedy bol. Podľa jej vyjadrenia už dávno, ešte keď sa prípadom zaoberala Kanada, sa prišlo na to, že rozsudok chýba. Ministerstvo však informovali, že existuje ešte šesť či sedem možných miest, kde by rozsudok mohol byť uložený.


Ministerstvo spravodlivosti v tomto čase podľa jeho hovorkyne Jany Zlatohlávkovej zhromažďuje a analyzuje informácie. "Vzhľadom na veľký časový odstup a komplikovanosť prípadu sa k nemu nebudeme bližšie vyjadrovať," tvrdí hovorkyňa. Ministerstvo má však podľa nej úprimný záujem urobiť v rámci svojich kompetencií všetko preto, aby vojnové zločiny boli spravodlivo potrestané.


by Michael Szatmary l Jul 25, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „ÚZŽNO: Csatáryho súďte na Slovensku“

Solomon says:

Jul 27, 2012 9:20 AM

Naco sudit starca, ktory uz stoji pred svojim hrobom? Treba ho rovno obesit be sudu a potom obesit aj jeho matku, toto by bola spravodlivost...

janvajda says:

Jul 25, 2012 8:06 PM

http://spravy.pravda.sk/upn-ma-csataryho-spis-aj-s-rozsudkom-o-treste-smrti-fxh-/sk_domace.asp?c=A120725_181708_sk_domace_p23

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or