SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Úspech našich na Makabiáde v Berlíne

Úspech našich na Makabiáde v Berlíne

Slovenskí židia sa už tradične zúčastňujú na Európskych Maccabi hrách. Tento rok bola ich účasť o to dôležitejšia, pretože sa konali práve v Berlíne.

 

“Sme tu, aby sme ukázali svetu, že rasizmus, antisemitizmus a netolerancia nemá v novodobých dejinách miesto. Budeme pochodovať na olympijskom štadióne, kde sa konali Olympijské hry v roku 1936, z ktorých boli židovskí športovci vylúčení. Nikdy viac! Prišli sme na miesto, ktoré spôsobilo bolesť a zanechalo stopy vo všetkých židovských rodinách. Na to nikdy nezabudneme. Sme v Berlíne,  aby sme čo najlepšie reprezentovali slovenskú židovskú komunitu a zabojovali o čo najlepšie športové výsledky”, povedala Dagmar G., prezidentka Slovenskej Maccabi Organizácie.

 

Hry v Berlíne podporila aj nemecká kancelárka Angela Merkel: „Skutočnosť, že tento rok sa Európske Maccabi hry konajú v Berlíne je nielen prejavom silného športového ducha, ale hlavne dôležitým historickým a politickým prejavom.“ Slovenská reprezentácia sa zúčastnila hier so 14 športovcami. Zabojovali v športoch – polmaratón muži/ženy, plávanie muži/juniori, stolný tenis muži/juniori a squash muži.

 

Vďaka výsledkom našich športovcov sme vyrovnali historický úspech z posledných Európskych Maccabi hier vo Viedni z roku 2011, kedy sme získali 8 medailí. Počtom medailí k počtu našich športovcov, patríme k jednej z najúspešnejších výprav“, povedala Dagmar G.

 

Najlepší výsledok dosiahla juniorská plavkyňa Barbora C., ktorá vo svojich 13 rokoch porazila skúsenejšie plavkyne. Práve pre jej plaveckú zdatnosť si ju do štafetového tímu pozvala americká plavecká reprezentácia, ktorej dopomohla k druhému miestu. Jej konečný výsledok bol 3 zlaté medaile v disciplínach 50 m motýlik, 100 m voľný štýl, 400 m voľný štýl a 4 strieborné medaile v disciplínach 200 m voľný štýl, 100 m motýlik, 50 m voľný štýl a 4 x 100 m štafeta.

 

 

Obrovský talent ukázal aj plavec David B., ktorý v kategórii mužov 50 metrov prsia získal bronzovú medailu. V stolnom tenise obsadil medzinárodný tím v zložení Tomáš G., Pavel Rubín, Boris Z. 4.miesto. Stolných tenistov podporil i junior Leon Z. Na štartovaciu listinu v polmaratóne sa postavili Patrik K. a Rebeka K. Squashový hráč Peter Š. sa vo veľkej konkurencii umiestnil v strede priečky.

 

Historicky prvé Maccabi hry sa konali v roku 1929 v Prahe ako reakcia na postupné vyraďovanie židovských športovcov zo všetkých športových hier fašistickými organizáciami. Práve rozmáhajúci sa fašizmus a nenávisť voči židom stáli za rozhodnutím zorganizovať vlastné židovské športové hry s medzinárodným významom. Odvtedy sa Maccabi hry stali dôležitou súčasťou športového sveta. Rozhodnutie zorganizovať Európske Maccabi hry v Berlíne bolo odvážnym krokom vpred. Pre mnohých športovcov to bol rozhodujúci moment. Na hrách sa zúčastnilo 2335 účastníkov z 37 krajín sveta, ktorí si zmerali sily v 19 športoch.

 

Počas polmaratónu ma hnala vpred sila miesta na ktorom sa beh konal. Bol to štadión, ktorý dal postaviť Hitler. A fakt, že ja žid bežím na mieste, ktoré nikdy nebolo určené pre židov, ma naplnil silnou vôľou zabehnúť polmaratón čo najlepšie dokážem.“ Povedal Patrik K., slovenský reprezentant v polmaratóne a dodal,“ My sme tu, a ON už nie“.

 

Európske Maccabi hry v Berlíne sa skončili a Slovenská Maccabi organizácia, ktorá už viac ako 15 rokov reprezentuje slovenskú židovskú komunitu na všetkých športových hrách začína s prípravami aj na najbližšie Svetové Maccabi hry v roku 2017, ktoré sa už tradične budú konať v Izraeli. Určite rada privíta do svojho tímu ďalších športovcov.

 

Poznámka redakcie: Mená aj priezviská slovenských účastníkov máme v redakcii. Ich želanie nezverejniť ich celé Delet rešpektuje.


by Jana Romanová l Aug 11, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or