SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

ÚPN má spis Lászloa Csatáryho

ÚPN má spis Lászloa Csatáryho

V Archíve Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa nachádza aj spis k osobe Lászlóa Csatáryho.

 

Ten v roku 1944 pôsobil ako vysoký policajný funkcionár a politický dôstojník na vtedajšom Policajnom riaditeľstve v Košiciach. "Spis obsahuje viaceré dokumenty k súdnemu procesu pred Ľudovým súdom v Košiciach," priblížil hovorca ÚPN Ján Pálffy. Napríklad zápisnice o výsluchu svedkov, zatykač z roku 1948 či popis osoby Csatáryho.


"Podľa súdu Csatáry po prevzatí moci pronacistickou stranou Šípových krížov v Maďarsku prenasledoval, týral a svojvoľne zaisťoval ľudí pre ich náboženské presvedčenie, rasový pôvod, národnú príslušnosť či názory," vymenoval Pálffy. Podľa zhromaždených svedectiev Csatáry podriadeným dozorcom nariadil, aby kruto zaobchádzali so Židmi v košickom gete a v košickom sústreďovacom tábore.

 

Na týraní a ponižovaní zaistencov sa aj osobne aktívne zúčastňoval. "Počas deportácií židovských osôb do koncentračných táborov zaisťoval a do transportov zaraďoval aj osoby, na ktoré sa vysťahovanie nevzťahovalo, prípadne boli transportu fyzicky neschopné," dodal Pálffy. Vlastným konaním tak mal opakovane zneužívať svoje postavenie a zapríčiniť smrť viacerých zaistených osôb.

 

V spise sa nachádza aj rozsudok Ľudového súdu v Košiciach z júna 1948. Ním bol Csatáry uznaný vinným a odsúdený na trest smrti, stratu občianskych práv na 15 rokov a konfiškáciu celého majetku. Csatáry má teraz 97 rokov. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva v roku 1997.


Emil Vojtánek l Júl 27, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo