SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Unikátna výstava v Komunitnom múzeu

Unikátna výstava v Komunitnom múzeu

Židovské komunitné múzeum (ŽKM) na Heydukovej ulici v Bratislave otvára svoju šiestu sezónu výstavou Každá rodina má svoj príbeh.

 

Projekt o rodinnej pamäti predstavuje rodinné poklady a k nim sa viažuce príbehy, ako ich vyrozprávalo 20 členov bratislavskej židovskejkomunity rôznych generácií. Každý respondent vybral jeden rodinný predmet - vzácnu pamiatku na rodičov, starých rodičov alebo príbuzných, ktorých mnohí z nich nikdy osobne nestretli, predmet, ktorého príbeh sa tradoval medzi generáciami v rodine.


Expozícia je výsledkom tvorivého procesu a výskumného projektu, ktorý ŽKM realizoval s Etnologickým ústavom SAV. "Spolupracovali sme s Monikou Vrzgulovou a Petrom Salnerom, ktorí sú poprednými odborníkmi na túto tému. Na základe ich rozhovorov, záznamov orálnej histórie sme výstavu postupne vyskladali," uviedol kurátor výstavy a riaditeľ ŽKM Maroš Borský na margo dvadsiatich exponátov, ktoré zodpovedajú dvadsiatim príbehom. Väčšinu z nich sprevádzajú dobové fotografie ľudí, ktorí kedysi tieto predmety vlastnili.


Vystavené predmety spolu s ich príbehmi navracajú diváka späť v čase. Sú mostom spájajúcim súčasníkov s fragmentmi predvojnového bežného života, mostom k rodinám, ktoré predtým žili normálne životy, k členom rodiny, ktorí zahynuli počas holokaustu, niektoré symbolizujú povojnový život. Prezentované sú napríklad hodinky, ktoré syn dostal na narodeniny v roku 1944 a na ruke jeho mamy prežili v tábore v Terezíne, obrúsky s vyšitými monogramami ako spomienka na tetu, ktorá zahynula počas vojny. V expozícii je tiež set žolíkových kariet, ktorý pripomína žolíkové seansy rodičov po vojne, váza vyrobená z prázdnej delostreleckej nábojnice počas prvej svetovej vojny, kazeta s osobnými vecami starého otca či koberec, ktorý "prešľapávalo" šesť generácií.


Predmety, ktoré respondenti vnímajú ako spojivo s predkami, patria do rôznych kategórií. Sú medzi nimi umelecké diela a cennosti (obrazy, grafiky), úžitkové predmety (vešiak, šitie, súprava dezertných nožov), predmety súvisiace s náboženským životom (zvitok Ester, pesachová hagada, mezuza), písomné dokumenty (školské vysvedčenie, preukaz na cestovanie vlakom) a predmety osobnej potreby (okuliare, puzdro na cigarety). Maroš Borský upozorňuje na obraz Adolfa Frankla zachytávajúci zatknutie rodiny Franklovcov počas tzv. veľkej chytačky v noci 28. septembra 1944, ktorého príbeh prerozprával umelcov syn Thomas Frankl.


"Po roku 1948 sa rodina vysťahovala do Viedne, ale napriek tomu zostal Bratislavčanom. Povedal, že nechce ísť ďalej do zámoria, pretože chce byť blízko svojmu milovanému mestu. To bolo pre nás veľmi dôležité, pretože príbehy, ktoré tu máme, sú príbehy na jednej strane bratislavských rodín, ktoré dnes už nežijú v Bratislave, ale udržiavajú si kontakt s mestom, na druhej strane tu máme predmety, ktoré sa viažu na rodiny, ktoré žijú v Bratislave, ale ich starí rodičia boli z iných miest," vysvetľuje kurátor a ukazuje na vzácny obraz Synagógy v Kroměříži, ktorú v roku 1942 vyhodili nacisti do vzduchu.


"Ľudia pochopili, o čo nám ide, a naozaj nám prinášali predmety, ktoré sú na prvý pohľad obyčajné, ale pre nich nesú veľmi neobyčajnú informáciu alebo majú pre nich neobyčajný význam," povedala etnologička Monika Vrzgulová k projektu, ktorý prezentuje vzácne doklady rodinnej minulosti. "Vlastníci predmetov nám rozprávali svoje spomienky, interpretácie minulosti, ktorú nezažili sami a mali ju sprostredkovanú staršími príbuznými alebo ju zažili v detskom veku. Náš záujem o predmety a s nimi zviazané rodinné príbehy spustil proces spomínania na minulosť rodiny," dodáva spoluautorka komornej výstavy, ku ktorej vychádza rozsiahly katalóg s vedeckými štúdiami, fotografiami vystavených predmetov aj s ich príbehmi doplnenými o archívne fotografie tých, ktorí predmety pôvodne vlastnili.


Výstava bude verejnosti prístupná od 26. mája, okrem židovských sviatkov, každý piatok a nedeľu od 10. do 16.00 hodiny. Potrvá do 8. októbra.


by Emil Vojtánek l May 31, 2017 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or