SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať

Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať

Po prenájme synagógy Žiline prichádza na rad ďalšia židovská stavba. Mesto Ružomberok si prenajme synagógu v centre na 50 rokov.

 

Na predĺžení nájomnej zmluvy sa dohodli primátor Ružomberka Ján Pavlík s predstaviteľmi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. „Nájom je stanovený na čas určitý od roku 2004 do konca roka 2054. Nájomné je 1 euro za rok. Nájomca bude mať prednostné právo predĺženia nájmu,“ konštatoval primátor.

 

Na základe dohody by mesto v synagóge malo vybudovať priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrno-spoločenské účely. „Rešpektovať budeme religiózny charakter objektu. To znamená, že v synagóge nebudú podujatia, ktoré by sa priečili dobrým mravom. Úpravy objektu by sa mali robiť postupne v troch etapách do konca roka 2015,“ podotkol Pavlík.


Mesto eviduje od verejnosti, občianskych združení a umelcov veľký dopyt po kultúrnom stánku podobného druhu. Podľa projektovej dokumentácie by mali byť zreštaurované exteriéry a interiéry synagógy, vytvorené malé námestie a v podzemí dodatočná vybavenosť.

 

Predbežný odhad nákladov sa pohybuje na úrovni jedného milióna eur. "Už v tohtoročnom rozpočte máme na túto investíciu schválených 300.000 eur. Ďalšie financie vyčleníme v nasledujúcich dvoch rokoch. Teraz musíme urobiť verejné obstarávanie zhotoviteľa rekonštrukčných prác, aby sa mohli začať už v júli či auguste," dodal ružomberský primátor Ján Pavlík.


by Emil Vojtánek l Feb 24, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať“

Herta Tkdlečková says:

Mar 12, 2012 12:29 PM

Vpravo vedľa synagógy stála židovská škola, v ktorej za mojich čias učili pán Friedmann a pani Anna
Schlesingerová.Obaja boli skvelí.

rehehe says:

Feb 24, 2012 11:35 PM

super, len nech to nedodzubu, lebo v RK su na to experti

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or