SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať

Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať

Po prenájme synagógy Žiline prichádza na rad ďalšia židovská stavba. Mesto Ružomberok si prenajme synagógu v centre na 50 rokov.

 

Na predĺžení nájomnej zmluvy sa dohodli primátor Ružomberka Ján Pavlík s predstaviteľmi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. „Nájom je stanovený na čas určitý od roku 2004 do konca roka 2054. Nájomné je 1 euro za rok. Nájomca bude mať prednostné právo predĺženia nájmu,“ konštatoval primátor.

 

Na základe dohody by mesto v synagóge malo vybudovať priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrno-spoločenské účely. „Rešpektovať budeme religiózny charakter objektu. To znamená, že v synagóge nebudú podujatia, ktoré by sa priečili dobrým mravom. Úpravy objektu by sa mali robiť postupne v troch etapách do konca roka 2015,“ podotkol Pavlík.


Mesto eviduje od verejnosti, občianskych združení a umelcov veľký dopyt po kultúrnom stánku podobného druhu. Podľa projektovej dokumentácie by mali byť zreštaurované exteriéry a interiéry synagógy, vytvorené malé námestie a v podzemí dodatočná vybavenosť.

 

Predbežný odhad nákladov sa pohybuje na úrovni jedného milióna eur. "Už v tohtoročnom rozpočte máme na túto investíciu schválených 300.000 eur. Ďalšie financie vyčleníme v nasledujúcich dvoch rokoch. Teraz musíme urobiť verejné obstarávanie zhotoviteľa rekonštrukčných prác, aby sa mohli začať už v júli či auguste," dodal ružomberský primátor Ján Pavlík.


Emil Vojtánek l Feb 24, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
2 reakcie pre „Synagógu v Ružomberku budú rekonštruovať“

Herta Tkdlečková napísal(a):

Mar 12, 2012 12:29

Vpravo vedľa synagógy stála židovská škola, v ktorej za mojich čias učili pán Friedmann a pani Anna
Schlesingerová.Obaja boli skvelí.

rehehe napísal(a):

Feb 24, 2012 23:35

super, len nech to nedodzubu, lebo v RK su na to experti

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo