SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Synagógu v Bytči po rokoch opravia

Synagógu v Bytči po rokoch opravia

Rekonštrukciu synagógy v Bytči, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, chce zabezpečiť občianske združenie (OZ) Na záchranu bytčianskej synagógy.

 

Po dohode s mestom, že vyplatí exekučné konanie pre nezaplatené nájomné majiteľovi pozemku, má získať do prenájmu budovu aj pozemok synagógy. Na tlačovej konferencii o tom v Bytči informoval člen prípravného výboru OZ Na záchranu bytčianskej synagógy a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva (MZ) v Bytči Michal Filek.


S primátorom Bytče Miroslavom Minárčikom došlo podľa neho k dohode o naštartovaní procesu, aby mesto získalo do vlastníctva pozemok pod synagógou. "To je veľmi podstatná vec, pretože budova patrila OZ Biblické centrum a pozemok pod synagógou vlastnil súkromný podnikateľ. A viedli súdny spor o nájomné, čo bránilo tomu, aby sa mohlo pokračovať v rekonštrukcii tejto národnej kultúrnej pamiatky. Čiže po tom, ako mesto môže tento pozemok vysporiadať a získať do vlastníctva aj budovu, bude sa môcť pokračovať v rekonštrukcii," povedal Filek.


"Som rád, že skupina poslancov a ľudia okolo nich prišli na to, že najideálnejšie riešenie je, keď vysporiadajú exekúciu, vytvoria si občianske združenie. Tým pádom môžeme pomôcť ako mesto, že odkúpime pozemok od súkromného vlastníka. A je otvorená brána pre čerpanie eurofondov pri rekonštrukcii budovy, ktorá je súčasťou histórie mesta Bytča. Čo sme vnímali a vnímať budeme," podotkol Minárčik.


Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline Miloša Dudáša je bytčianska synagóga významnou národnou kultúrnou pamiatkou. "Súvisí s históriou veľmi silnej židovskej komunity, ktorá zveľaďovala mesto a budovala mesto. Dotvára kolorit mesta spolu so Sobášnym palácom a areálom celého Bytčianskeho zámku. To, že sú tu zachované pôvodné detaily, pôvodná výzdoba a po reštaurovaní synagóga získa svoj opätovný lesk, tvorí významnú súčasť kultúrneho dedičstva mesta Bytča," zdôraznil Dudáš.


"Od roku 2002 sa podarilo synagógu dokonale vyčistiť. Čo sa dalo opraviť rukami dobrovoľníkov a nadšencov, to sme opravovali. Keď búrka v roku 2008 strhla strechu, dostali sme grant 60.000 eur z ministerstva kultúry. Strechu sme opravili a nasledujúci rok sme žiadali grant na sanáciu. Budova sa odizolovala zospodu a následne sa urobil reštaurátorský prieskum, takže všetky projekty sú pripravené," dodala Katarína Uríková z OZ Biblické centrum, ktoré je vlastníkom synagógy od roku 2002.


by J.D. l Nov 20, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or