SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Synagógu v Bytči nakoniec nezbúrajú

Synagógu v Bytči nakoniec nezbúrajú

Bytčianska synagóga sa vyhla dražbe a zničeniu. Občianske združenie na záchranu bytčianskej synagógy prevzalo v marci 2016 voči majiteľovi pozemku všetky záväzky.

 

Dlh vyrovnalo a exekučné konanie sa skončilo. Na tlačovej konferencii o tom dnes v Bytči informoval predseda OZ na záchranu bytčianskej synagógy Michal Filek. Doplnil, že po vyplatení exekúcie darovalo OZ Biblické centrum synagógu OZ na záchranu bytčianskej synagógy. "Pozemok vlastnil súkromný podnikateľ, s ktorým viedlo Biblické centrum spor o nájomné, z ktorého vyplynulo exekučné konanie. Aby sa situácia nezopakovala, požiadali sme o pomoc mesto Bytča. Poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili, že mesto pozemok odkúpi za cenu 25.900 eur a uzatvorí s OZ na záchranu bytčianskej synagógy zmluvu o výpožičke," vysvetlil Filek.


Podľa primátora Bytče Miroslava Minárčika mesto kúpilo pozemok pod synagógou a čaká už iba na zavkladovanie na katastri. "Určite budeme nápomocní občianskemu združeniu pri rekonštrukcii tejto kultúrnej pamiatky. Aby sa čím skôr zrekonštruovala a otvorila pre verejnosť na kultúrno-spoločenské akcie. Určite to nebude jednoduchá a ľahká cesta, ale pokiaľ sa spoja sily rôznych neziskových organizácií, ale aj miest a obcí v rámci okresu, pevne verím, že sa nám podarí spoločne získať prostriedky a synagóga bude opravená," povedal Minárčik.


"Vyhlásili sme verejnú zbierku a veríme, že aj v Bytči sa nájde viacero ľudí, ktorým záleží na histórii a kultúre v našom meste a pomôžu nám. Podporou a pomocou je pre nás aj výťažok z kultúrnych akcií, ktoré pravidelne organizujeme v synagóge a samozrejme ho venujeme na rekonštrukciu synagógy. Už v sobotu 28. mája sa uskutoční druhý ročník Bytčianskeho zámockého dňa a pozývame všetkých záujemcov, aby sa prišli do synagógy pozrieť," uviedol predseda OZ na záchranu bytčianskej synagógy s tým, že rekonštrukciu chcú ukončiť do piatich rokov.


Zdôraznil, že zrekonštruovaná synagóga nebude mať náboženský význam. "Bude slúžiť na kultúru – najmä ako galéria, koncertná sála, múzeum, ale tiež ako komunitný priestor na stretávanie sa tvorivých ľudí. Jej rekonštrukciou si tiež chceme uctiť pamiatku židovských spoluobčanov, ktorí ju vybudovali a tvorili históriu nášho mesta," uzavrel Filek.


by Emil Vojtánek l May 23, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or