SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Synagógu v B. Štiavnici čoskoro otvoria

Synagógu v B. Štiavnici čoskoro otvoria

V lete budúceho roku by mala byť v Banskej Štiavnici sprístupnená ďalšia zrenovovaná kultúrna pamiatka - miestna synagóga.

 

V roku 2013 zároveň uplynie 120 rokov od jej postavenia. "Práce na obnove sme začali v septembri. Obnova bola totiž už nevyhnutná, pretože objekt sa od roku 1989, od kedy vystriedal piatich majiteľov, dostal do havarijného stavu," povedal Eduard Rada, majiteľ holdingu firiem ERB, ktorý zastrešuje rekonštrukciu historickej pamiatky. Spoločnosť vlastní synagógu dva roky a už vlani sprístupnila ďalší vzácny objekt v centre starobylého baníckeho mesta - Zelený dom. Vznikol v ňom malý pivovar ERB s reštauráciou a v podkroví aj s malým divadlom.


V synagóge bolo po roku 1989 vykonaných niekoľko reštaurátorských a archeologických prieskumov, do jej obnovy však nikto neinvestoval. Spoločnosť ERB ale vypracovala projekt, podľa ktorého by tam mala vzniknúť galéria výtvarného umenia a v podzemných priestoroch záložné kapacity pre susediaci pivovar. Celú rekonštrukciu bude spoločnosť hradiť z vlastných zdrojov, náklady sú vyčíslená na približne 1,5 milióna eur. Podľa Radu spoločnosť vlastní aj neďaleký Helenbachovský dom, ktorý už na jar budúceho roku začne meniť na štvorhviezdičkový hotel. "Zavŕšením tejto stavby po 18 mesiacoch by v tejto časti mesta malo vzniknúť nové banskoštiavnické námestíčko," podotkol.


Štiavnická synagóga bola postavená v neologickom štýle. Podľa portálu obnova.sk ju tvorí predsieň a hlavná sieň. Jej výstavba koncom 19. storočia bola financovaná z dobrovoľných príspevkov členov židovskej náboženskej obce. V roku 1941 bol vydaný zákaz vykonávať v synagóge bohoslužby. V päťdesiatych rokoch 20. storočia po jej zatvorení ako náboženského chrámu, umiestnili na prízemí klampiarsku dielňu. Priestory na prvom podlaží sa využívali pre účely autoškoly.


by Emil Vojtánek l Nov 20, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Synagógu v B. Štiavnici čoskoro otvoria“

Erika Lieser says:

Jul 3, 2014 9:51 PM

No, tam to asi nikoho nezaujima. Na take tam nemaju peniaze ....

Katarína Brťková says:

Nov 27, 2012 4:01 PM

a čo synagóga v Lučenci? O chvíľku spadne :-(

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or