SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Synagóga v Trnave otvorí svoje brány

Synagóga v Trnave otvorí svoje brány

Pri príležitosti znovuotvorenia Synagógy - Centra súčasného umenia pripravila Galéria Jána Koniarka v Trnave 28. januára Večer otvorených dverí.

 

Od 17. hodiny si budú môcť návštevníci prezrieť vynovený interiér i exteriér synagógy a o 19. hodine sa bude konať koncert Pressburger Klezmer Band. Vstup je voľný. Rekonštrukcia synagógy trvala osem mesiacov, Trnavský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom GJK, na ňu získal prostriedky z európskych fondov a štátneho rozpočtu vo výške 778.311 eur.

 

Synagóga z roku 1891 je ojedinelým príkladom historizujúcej architektúry židovskej kultúry na Slovensku. Novú podobu dostala fasáda, okolie objektu, vonkajšie schodisko, vybudovaný bol efektívnejší a ekologickejší vykurovací systém a výťah pre imobilných návštevníkov.


Snahou reštaurátorov pod vedením Ladislava Pavlovského nebolo, ako uviedla hovorkyňa galérie Zuzana Dohnalová, vrátiť budovu do pôvodného stavu, ale zakonzervovať jej súčasný stav a čiastočne reflektovať jej genézu prostredníctvom viditeľných sond. Zakonzervované sú aj interiérové maľby, čím sa sčasti rešpektovali potreby výtvarníckej obce, pretože priestor bude naďalej slúžiť predovšetkým na prezentáciu výtvarného umenia.


„Synagóga bude slúžiť verejnosti už nepretržite - celoročne, a to od februára 2016. Prvú výstavu sprístupníme 18. februára, predstaví japonského vizuálneho umelca Tetsa Ohnariho,“ informovala Dohnalová. Návštevníci budú mať po otvorení príležitosť vychutnať si i porovnávať dve zrekonštruované trnavské synagógy, pretože ďalšia, ortodoxná, je od galerijnej vzdialená len niekoľko desiatok metrov a zrekonštruovaná do svojej pôvodnej podoby. V súčasnosti slúži ako kaviareň.


by J.D. l Jan 21, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Synagóga v Trnave otvorí svoje brány“

relativita says:

Jan 27, 2016 3:29 PM

Robert, co ma 'chram starych hebrejov' s dnesym Slovenskom spolocne? Kto chce 'dnes mat tych chramov plne Slovensko'? Ktore su to 'tie chramy', kde su tu 'narocnosti' a co si tieto narokuju? Podla vas, by bez 'tychto narocnosti' nebolo nesvarov a problemlov? Zrejme by sa malo na vas pocuvat ...

Robert says:

Jan 26, 2016 12:26 AM

človek je náročná bytosť, kedysi stačilo mať auto ktoré malo brzdu kolesá volant, dnes už musí vedieť aj samé zaparkovať, kedysi človeku stačila jedna politická strana no rozhodol sa v roku 1989 to zmeniť a vytvoriť si ich viacej, človeku kedysi stačilo výsť na kopec za dedinou a dnes pomaly bežne chodí na everest, človeku kedysi stačilo vidieť mesiac a dnes sa tam aj dostal, atd..... Starým hebrejom kedysi stačil iba jeden chrám a boli v ňom všetky tajomstvá sveta, dnes tých chrámov chcete mať plné Slovensko. A práve v tejto náročnosti sú uložené všetky nesváry a problémy ktoré vás sprevádzajú.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or