SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Stratené mesto sa asi skutočne stratilo

Stratené mesto sa asi skutočne stratilo

Projekt Stratené mesto. Najprv veľká sláva, koncert Klezmatics pod Hradom, stavba makety synagógy. To bolo pred rokom.

 

Tentoraz namiesto nej stojí len železný skelet a tak to aj zostane.  Turistický sprievodca, ktorý privádza na Rybné námestie hostí z Japonska vysvetľuje, že tu raz bude opäť stáť zmenšenina neologickej synagógy a ukazuje fotografiu z minulého roka. Turisti mu veria. Zrejme nechce priznať, že toto lešenie je to, na čo sa majú pozerať.

 

Konštrukcia bola súčasťou modelu už pred rokom. Bola však obalená látkou a skutočne pripomínala krásnu stavbu, ktorá podľa v sedemdesiatych rokoch za obeť mostu SNP. Projekt Slovensko - Izraelskej obchodnej komory bol dobrý. A preto aj dostal financie, len od Župy 200 tisíc eur. Podľa zmluvy sa synagóga mala vždy na leto vrátiť na pôvodné miesto. V makete sa taktiež mal premietať  film o histórii židovskej štvrte. Podľa zmluvy po tri roky. Nič z toho sa tento rok nenaplnilo. Že vraj nie sú peniaze.

 

Keď sa o model začala zaujímať verejnosť komora tvrdila, že nie sú peniaze a synagógu tento rok nepostavia. Neskôr sa však zrejme časť našla a výsledkom je plechový nepodarok. Viaceré médiá sa komoru snažili kontaktovať. Markíza aj SME, či Pluska boli neúspešné. Odpoveďou im bolo mlčanie. (Priznávam, Delet zástupcom tejto inštitúcie nevolal. Mám totiž obavy z odpovede, poznámka autora).

 

 

Nedostavanú stavbu si pochopiteľne Bratislavčania spájajú so židovskou obcou. Ústredný zväz sa od projektu dištancoval už pred dvoma rokmi a teraz svoj negatívny postoj potvrdil. Dostali sme od neho oficiálne vyhlásenie:

 

V slovenských médiách sa v súčasnosti objavujú informácie o kontroverznom projekte nedokončenej makety synagógy na Rudnayovom námestí v Bratislave. Považujeme za potrebné zdôrazniť, že Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR  nemá nič spoločné s iniciátorom projektu, Izraelskou obchodnou komorou, ktorá je občianskym združením súkromných osôb a nič ju nespája so židovskou komunitou.


Projekt „Stratené mesto“ sme nikdy nepodporili a nijako sme sa na ňom nepodieľali. Nikto z tých, ktorí ho spolufinancovali, (teda Bratislavská župa ani Národné osvetové centrum) s nami projekt nekonzultovali a nepýtali sa na náš názor. Týmto sa dôrazne dištancujeme od projektu „Stratené mesto“, súčasťou ktorého mala byť výstavba makety synagógy na Rudnayovom námestí.


Informovanie o tejto kauze chápeme ako dôležité pre transparentnosť celého problému, boli by sme však radi, keby v článkoch na túto tému bolo  uvedené, že kontroverzný projekt nemá nič spoločné so židovskou komunitou na Slovensku.

 Problematická je aj zmluva. Podľa šéfky Národného osvetového centra Jany Kresákovej, ktorá pre denník SME povedala: „Vzhľadom na to, že v zmluve neboli dohodnuté sankcie, našou snahou je nájsť riešenie s Izraelskou obchodnou komorou. V tomto duchu ich kontaktujeme,“ V texte zmluvy sa  nešpecifikoval výzor stavby počas troch rokov, keď mala stáť na námestí. Kde sa stala chyba? Celé to zaváňa podvodom. Právne je ale zrejme všetko v poriadku. Však Bratislava má množstvo ďalších atrakcií, na ktoré môže nalákať turistov. Že?


by Michael Szatmary l Aug 20, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or