SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Stála expozícia holokaustu v Nitre

Prvú stálu expozíciu holokaustu na Slovensku s názvom Osudy slovenských Židov otvorili v nitrianskej synagóge za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča. Organizátorom bolo mesto Nitra v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Múzeom židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave.

 

Výstava pozostáva z artefaktov, pripomínajúcich ťažké osudy slovenských Židov. Medzi exponátmi sú osobné veci konkrétnych osôb - kufre, doklady, príbor, listy, väzenské uniformy či žlté hviezdy. Nájsť tu možno mydlo vyrobené v koncentračnom tábore z ľudských kostí či kožu z ruky s vytetovaným číslom väzňa koncentračného tábora. Predmety dostalo MŽK do daru od príbuzných obetí. Ako povedal pre novinárov riaditeľ MŽK Pavol Mešťan "v nitrianskej synagóge by sme chceli vytvoriť také školiace centrum, aby sme na konkrétnych veciach ukazovali, čo bol holokaust a prečo je také dôležité sa k nemu neustále vracať, hovoriť o ňom a upozorňovať na akékoľvek jeho nové prejavy ako neoľudáctvo, neofašizmus. Je to všetko oživovanie jednej ideológie, ktorá už dokázala v praxi, o čom je. Expozícia chce upozorniť na to, aby sa už nikdy nikto nestal vrahom, ale ani pasívnym pozorovateľom."
V Nitre bola jedna z najstarších a zároveň najväčších židovských náboženských obcí, vznikla už v roku 1750. Z tohto mesta pochádza aj najstaršia zmienka o židovskej osade na Slovensku. Už tzv. Zoborská listina z roku 1113 spomína "Mons Judeorum", čiže židovský vrch. Od 14. apríla 1942 bolo z Nitry do koncentračných táborov deportovaných 4 363 Židov. Dnes ich tu už žije tak málo, že na slávnostné obrady, na ktorých sa musí zúčastniť minimálne desať židovských mužov, prichádza "pomoc" až z Bratislavy.

J. D.

by Michael Szatmary l Oct 7, 2005 3:40 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or