SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Spomienka na slávneho Humenčana

Spomienka na slávneho Humenčana

Slávny dramatik Ladislav Grosman je ďalšou významnou osobnosťou Humenného, ktorá má v meste pamätnú tabuľu. Aj keď nie je na mieste, kde stál kedysi istý obchod na korze. Zaslúžili sa o to členovia židovskej komunity, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku a mesto Humenné.

 

Jediný Humenčan, ktorý dosiahol Oscara
Mottom jeho diel bolo utrpenie Židov počas II. svetovej vojny v čase perzekúcie, keď mnohí z nich skončili v plynových komorách nacistických vyhladzovacích táborov. V novele Obchod na korze, ktorú napísal v roku 1965, jasne opísal osudy Židov na východnom Slovensku, ktorí i napriek občianskemu spolunažívaniu s inými ľuďmi boli neustále prenasledovaní fašistickými gardami a násilne im arizovali majetky. Filmový prepis v roku 1966 získal Oscara.

Manželka Edita prišla do Humenného
Na sllávnostnom akte sa zúčastnila manželka pána Ladislava Grosmana, pani Edita Grosmanová. Pozvanie prijali aj generálny riaditeľ SNM Rastislav Pudelka, riaditeľka kancelárie SNM Marcela Svetlanská, prof. Pavel Mešťan, primátor mesta Humenné a poslanci mestského zastupiteľstva. Slávnostný akt otvoril predseda Židovskej náboženskej komunity v Humennom Juraj Levický, ktorý prečítal krátky životopis pána Ladislava Grosmana. Potom pani Edita Grosmanová slávnostne odhalila tabuľu na budove Mestského kultúrneho strediska. Vo príhovore uviedla, že jej manžel stále spomínal na roky prežité na Slovensku a najmä vo svojom rodnom meste, kde sa 4. februára 1921 narodil. I napriek odlúčeniu od svojho rodného mesta sa stále cítil Humenčanom a ním zostal až do smrti.

Juraj Levický


by Michael Szatmary l Jun 8, 2010 11:09 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or