SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Snaha o opravu lučeneckej synagógy

Snaha o opravu lučeneckej synagógy

Schátralú kultúrnu pamiatku, budovu neologickej synagógy v Lučenci, chce tamojšia samospráva opäť získať do svojho vlastníctva.

 

Približne pred mesiacom totiž majetok opäť zmenil majiteľa. Ako potvrdila hovorkyňa mesta Mária Horňáková, mesto má záujem o opravu kultúrnej pamiatky, avšak ak chce získať peniaze na jej obnovu, musí mať vyriešené vlastnícke vzťahy. Budovu neologickej synagógy postavili v rokoch 1924 až 1926 na mieste staršej synagógy. Autorom je maďarský architekt Leopold Baumborn. Je to jedna zo štyroch rovnakých synagóg, zvyšné sú postavené v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive.

 

Stavba je vysoká takmer 35,5 metra. Dlho slúžila ako sklad. Počas druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený. "Mesto má mimoriadny záujem o obnovu kultúrnej pamiatky, no je to veľmi finančne náročná úloha. Chceli by sme sa uchádzať o peniaze z európskych štrukturálnych fondov, na to však musíme mať vyriešené vlastnícke vzťahy," povedala Horňáková. Synagóga je skonštruovaná zo železobetónového skeletu s tehlovými výplňami. Na výzdobu dvojpodlažnej budovy sa použili byzantsko-orientálne a secesné prvky.

 

O synagógu v Lučenci sa zaujímal aj izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Stretol sa aj s primátorkou mesta Alexandrou Pivkovou. "Bolo to naše prvé stretnutie a toto sú len začiatky. Hľadáme investorov, aby sme mohli obyvateľom priniesť do regiónu prácu, mali sme rokovania s podnikateľmi, hovorili sme o možnostiach, ktoré nám podnikatelia z Izraela prezentujú. Od návštevy veľvyslanca očakávame nadviazanie ďalších kontaktov. V Lučenci by sme radi privítali ďalších záujemcov, investorov. Od občanov, ktorí chodia vedľa synagógy, dostávam mnoho otázok, akým spôsobom možno túto kultúrnu pamiatku zachrániť. Hľadáme spôsoby aj v súvislosti s jej rekonštrukciou. Nadviazali sme kontakty a rokujeme s firmou, ktorá je momentálne majiteľom synagógy. Ak by sa nám podarilo dostať synagógu do nášho majetku, budeme žiadať na jej rekonštrukciu finančné prostriedky z eurofondov. Požiadali sme o podporu a pomoc aj pána veľvyslanca," povedala primátorka mesta Lučenca.


Emil Vojtánek l Máj 22, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
1 reakcia pre „Snaha o opravu lučeneckej synagógy“

Miroslav Šotek napísal(a):

Máj 22, 2012 11:44

Shalom.

Báchorkám zo strany vedenia mesta Lučenec neveria ani tí čo toto tvrdia. Keby bol skutočne reálny záujem o rekonštrukciu a obnovu tejto jedinečnej stavby už dávno by sa tak stalo. Aj neodborníkovi musí byť jasné že pri obnove tohoto rozsahu je každý rok dôležitý, no napriek tomu chrám chátra aj naďalej.
Odpuste, ale osobne neverím v záujem mesta dať veci skutočne do poriadku.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo