SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Slovensko sa znova prefarbuje na hnedo

Slovensko sa znova prefarbuje na hnedo

Veril som, že po voľbách nebude na Slovensku vláda jednej strany. To sa splnilo, no nikto nečakal, že si do poslaneckých lavíc sadnú fašisti.

 

Voľby na Slovensku skončili zle. Tešil som sa, že podľa prieskumov nebudeme mať na Slovensku vládu jednej strany. Výsledok, v ktorý som dúfal a ktorý sa stal skutočnosťou, je úplne zanedbateľný a irelevantný s faktom, že do vlády sa dostali fašisti. Nie nejakí národovci, nacionalisti alebo iné do hrudi sa bijúce indivíduá za vlasť a za národ, ale skutoční fašisti.

 

V čase, keď sa zverejňovali predbežné výsledky, som sedel s manželkou a kamarátmi na koncerte skvelej kapely Pressburger Klezmer Band v mojom obľúbenom podniku, na ktorú som mal kúpené lístky dlho dopredu. Počas koncertu, ktorý bol dosť neskoro večer, som si skontroloval predbežné výsledky volieb a  nemohol som uveriť tomu, čo som videl. 70 rokov od 2.svetovej vojny má Slovensko vo vláde znovu fašistov. Je toto vôbec možné? Ani v zlom sne sa mi neprisnilo, že fašistická strana dosiahne taký dobrý výsledok a také veľké množstvo sa ich dostane do parlamentu.

 

Ani kamaráti, ani manželka, ani strhujúca kapela s famóznou speváčkou a skvelými piesňami nedokázali zabrániť toku myšlienok plných obáv. Pocítil som strach, paniku a úzkosť. Rozmýšľam, čo teraz? Čo budem robiť? Ako ochránim svoju rodinu? Známych?  Seba? Zakážu Klezmer a iné podobné skupiny ktoré hrajú židovské piesne? Čo bude s Rómami? Alebo preháňam a nie je to tak zlé? Alebo patrím k tým naivným, ktorí aj v roku 1933 nevideli zlo prichádzať?

 

80 % mojej rodiny zomrela vo vyhladzovacích táboroch počas 2. Svetovej vojny. Veľa čitateľov, ktorí tento článok teraz čítajú majú podobný príbeh. Zopár preživších holokaustu je ešte stále medzi nami a pocity ktoré teraz zažívajú si ani nedokážem predstaviť.

 

 

Veď toto je zle, celé zle. Zistil som, že voliči fašistov,  ktorým časť populácie hodila svoj volebný lístok nepochádza len z radov mladej generácie, ktorá chcela byť proti mainstreamu ale z mnoho ďalších radov, čo nevedia koho to vlastne zvolili. K môjmu úžasu som zistil, že medzi voličmi fašistov sú aj ľudia, ktorých osobne poznám! A nie sú to žiadne mladé uchá. Ani žiadni negramotní hlupáci s nedokončeným základným vzdelaním.

 

Z diskusií so svojimi kamarátmi som sa dozvedel, že podobné zistenia má viac ľudí z okruhu mojich známych, či už z práce, zo školy alebo z facebooku. O to viac som sa zľakol, čo sa to na Slovensku stalo. Zrazu sa vynárajú ľudia, ktorí sa k voľbám v minulosti sotva vyjadrili a teraz sa bez okolkov priznávajú k voľbe fašistov a ešte sa tým chvália. Úplne bez hanby, bez obáv. Asi majú teraz pocit moci, nadradenosti a istoty, že keď majú svojho vodcu v parlamente, sú silný a je ich veľa. A toto ja považujem za nebezpečné.

 

O dva dni neskôr, keď som sa spamätal zo šoku, som sa na udalosti zo sobotňajších volieb snažil nahliadnuť triezvejším dojmom. Z oprávnených voličov volilo fašistov necelých 5 %. Tí ktorí nevolili by snáď väčšinou volilo ináč a 5 % voličov fašistov nie je až tak ohromujúce číslo a treba sa zamyslieť čo viedlo týchto ľudí k tomu aby fašistov volili. Určite nie je za tým len strašenie migrantmi ani oddaná láska k fašistickému Slovenskému štátu. Je to aj dlhodobé neriešenie a prehliadanie Rómskej situácie na Slovensku, nízka úroveň školstva, obrovské rozdiely medzi mestom a vidiekom a najmä absolútna nedôvera v štandardných politikov.

 

Na záver by som dodal, že všade čítam o úspechu Kotlebu a Kotlebovcov. Zámerne v celom článku nespomínam úspech Kotlebu. Častým pripomínaním jeho osoby, aj keď väčšinou v negatívnom kontexte iba naňho upozorňujeme a tým mu vlastne zvyšujeme karmu. Pevne verím a dúfam že sa toto „zhnednutie“ Slovenska podarí zastaviť a potlačiť. Pretože ako vieme, história sa opakuje. A to nie je žiadna fráza.


by Erik Just l Mar 8, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
38 Reponses to „Slovensko sa znova prefarbuje na hnedo“

Robert says:

Mar 17, 2016 6:02 PM

hm, tu treba pochopiť jednu vec, a to je pravda, proste vás chcú p.Michael na SVK zakázať. Váš existenčný celkový prejav.

Robert says:

Mar 17, 2016 5:27 PM

p.Michael, kedysi som vám tu písal, že bude horšie, ale nato netreba byť "jasnovidec" aby to človek pochopil ako sa uvažuje - myslí, a čo a prečo je to tak. A čo sú to emócie, atd.. jednoduché. Ľudia sú v niektorých veciach predvídateľné bytosti.

Robert says:

Mar 16, 2016 8:13 PM

ach jaj, divadelníci-satyrkovia :)) keď už si niekto niečo objedná, tak mu choďte po voli :)) ... chápem v divadle to akosi nikdy moc nejde. :)) to by položilo jeho rebelského ducha :)

Robert says:

Mar 16, 2016 2:44 PM

Ľudia strácajú vieru v systém v ktorom žijú. To je to.

Robert says:

Mar 16, 2016 1:22 PM

nuž, je aj chyba že sa niektoré organizácie, vyjadrujú v negatívnom zmysle k národom, spochybňujú ich, ich historický prínos, relativizujú ich. ... chýba prvok objektivity, normálnosti, treba hľadať to slušné, priateľské, normálne a dobré.

Robert says:

Mar 16, 2016 1:06 PM

vidíte p. Michael, ten nátlak aký sa vytvára. A to ani nevládnu. A už sa prejavujú prvky šikanu, obmedzovania, v tomto prípade na slovenských občanoch. ... násilie je pre nacionálny socializmus rovnako ako pre boľševizmus prirodzené, je to súčasťou tej politiky. Ono všeobecne národy sú v podstate ako Mýtickí Titáni - hrubí, voči iným. Samotná hrubosť voči nému sa uznáva, preferuje.

Robert says:

Mar 16, 2016 10:45 AM

Takže milí divadelníci, nabudúce radšej zaspievajte napr. "Kto si rodom slovák", "Kto za pravdu horí" alebo "Piesňou vpred". Viete ako. Po staro-novom: Na slovensku po slovensky. :) Hold on.

Robert says:

Mar 15, 2016 8:35 PM

haló, minister kultúry, mal by si zasiahnuť, ohľadne toho čo sa deje v Brezne :) divadelníci neskáču ako niekto píska :) obmedzovať niekoho na ich právach, to je sila ! :)

Ervin Rybár says:

Mar 15, 2016 9:30 AM

Katolíci i Židia, poučení dejinami, nesmieme dopustiť, aby sa naše slová alebo činy obrátili proti komukoľvek: každý, aj ten najmenší prejav rasovej alebo náboženskej neznášanlivosti nám musí zostať cudzí. Nesúhlasíme so žiadnou výzvou na násilie. Dúfame v obrátenie tých, ktorí prípadne aj sadajú do parlamentných lavíc a hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu ich inej farby pokožky či odlišného náboženského presvedčenia. Naše náboženstvá sú nezlučiteľné s rasizmom, antisemitizmom a výzvami na násilie. Roztrpčenie nad problémami nesmie vydláždiť cestu radikálnym riešeniam, ktorým chýba potrebné rozlišovanie. Obraciame sa na všetkých obyvateľov Slovenska, aby sa vyhli akémukoľvek extrémizmu. Usilujme sa viac o zachovávanie spravodlivosti, prejavujme väčšiu vzájomnú úctu a prekonávajme sebectvo hľadaním spoločného dobra. Tam vidíme autentickú cestu zo súčasnej krízy.

Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS
Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

Ervin Rybár says:

Mar 15, 2016 9:28 AM

Dovolím si tuviesť plné znenie spoločného vyhlásenia predsedu KBS a predsedu UZŽNO zo dňa 14.03.2016.

Dnes si pripomíname výročie známej encykliky Pia XI. "Mit brennender Sorge". "S horlivou starosťou" napísal tento pápež v roku 1937 Nemcom, pretože nechcel, aby Cirkev zostala medzi "spoluvinníkmi za neinformovanosť" po tom, čo sa k moci dostal Hitler a jeho vplyv zasiahol celú spoločnosť. Pápež jasne odsúdil rasovú ideológiu a označil ju za neprijateľnú pre kresťanov. "Veriacim v Boha nie je každý, kto rečnícky používa slovo Boh," zdôraznil. "Len povrchné mysle môžu podľahnúť bludu a horliť za národného Boha, za národné náboženstvo, nerozumne sa pokúšať vtesnať Boha, stvoriteľa celého sveta [...] do hraníc jedného národa, uväzniť ho do krvného priestoru jedinej rasy."

Kritika rasizmu vtedajšieho režimu bola prorocká: existujúce predsudky sa rozhoreli do nenávisti - a nenávisť spôsobila katastrofu. Strach, ktorý zachvátil ľudí kvôli príslušnosti k menšinovým rasám, sa nedá vymazať z pamäti. S veľkým znepokojením preto konštatujeme, že sme v týchto dňoch nanovo zaznamenali príznaky obáv a nepokoja. Obracajú sa na nás starší ľudia, ktorým sa v pamäti vynárajú spomienky a hovoria o svojej úzkosti zo súčasného vývoja. Sme presvedčení, že je potrebné všetkých pozvať k pokoju, ale aj k vážnej obozretnosti v politickom a náboženskom živote. Táto obozretnosť je o to naliehavejšia, že dnešný deň nám pripomína aj obdobie, počas ktorého sme dopustili násilné vyvezenie desiatok tisícov Židov z našej krajiny. Ani tí predstavitelia Slovenska, ktorí boli skalopevne presvedčení, že konajú za Boha a za národ, sa vtedy nevyhli spoluúčasti na veľkom nešťastí. História pozná mnohé prípady, keď sa štátna moc obrátila proti Židom a podrobila ich krutému a neľudskému zaobchádzaniu. Cirkev už neraz v minulosti odsúdila takéto skutky a označila ich za neprípustné. Preto odsudzuje aj zločiny a krivdy voči Židom, ktoré sa udiali na Slovensku v rokoch 1939 až 1945.

Page 1 of 4 1 2 3 4 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or