SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Slovensko má ďalších Spravodlivých

Slovensko má ďalších Spravodlivých

68 rokov od oslobodenia Auschwitz-Birkenau ocenili šiestich Slovákov, vďaka ktorým sa niekoľko našich Židov nedostalo do dlhého zoznamu obetí holokaustu.

 

Za odvahu, ktorú prejavili počas druhej svetovej vojny, sa dnes zaradili medzi viac ako 24.000 nositeľov titulu Spravodlivý medzi národmi. Slovensko ich už má takmer 550. "Kde mnohí zavreli svoje mysle pred ľudskosťou a svoje srdcia pred utrpením, ktoré mohlo ľahko postihnúť ich samých, tam boli Spravodliví ľuďmi. Pomoc a podpora, ktorú poskytli svojimžidovským spoluobčanom v ich najťažších chvíľach a pohnútky, ktoré ich k tomu viedli, sú spojením diametrálnych protikladov - samozrejmosti, ktorú by sme očakávali od každého človeka, keď sa jedná o záchranu ľudského života a výnimočnosti," povedal o ocenených Alexander Ben-Zvi, veľvyslanec Izraela, ktorý ceny udeľuje.


Premiér Robert Fico (Smer-SD) v tomto kontexte podotkol, že hoci sa môže zdať, že príbehy prenasledovaných Židov sú podobné, v skutočnosti je za každým individuálny ľudský príbeh. "Štát, ktorý spolupracoval s hitlerovským Nemeckom, nemôže byť súčasťou mojich predstáv o humanizme. Je dnes úplne evidentné, že prezident Jozef Tiso vedel o všetkých veciach, úzko spolupracoval s nemeckým fašistickým systémom, preto tento spôsob riadenia štátu ja odmietam," podčiarkol Fico. Slovensko by podľa jeho slov nemalo nikdy zabudnúť na žiaden príbeh prenasledovaných Židov.

 

K dnešnému dňu to významné ocenenie dostalo 548 Slovákov, ktorých mená sú navždy vytesané do kameňa v spomínanom múzeu, aby ich veľké činy nezmazal ani čas.

 

Prvými z ocenených boli Jozef a Mária Chladní, za ktorých prebral cenu ich syn Jozef Chladný. Títo výnimoční ľudia zachránili počas vojny rodinu Bodnerových: Emanuela Mendela Bodnera, Dinu Doru Bodnerovú a ich synov Yosefa a Naftaliho. Z rodiny dnes žije už len pán Yosef Bodner, ktorý sa ceremónie osobne zúčastnil a s úsmevom odpovedal na početné otázky novinárov. V čase vojny mal už 19 rokov, takže si príbeh záchrany svojej rodiny veľmi dobre pamätá. So svojimi záchrancami, rodinou Chladných sú opäť v kontakte a spája ich silné puto priateľstva a vďačnosti.

 

Ďalšími ocenenými boli Ján a Anna Mackovjakoví, ktorým za život vďačí Valéria Polgárová a jej syn Walter. Cenu prišiel prevziať pán Ján Mackovjak, vnuk záchrancov. Títo jednoduchí ľudia preukázali nesmiernu odvahu a urkyli Valériu a Walter, čím ich zachránili pre istou smrťou. Doktor Juraj Polgár, manžel Valérie toľko šťastia nemal. V septembri 1944 bol brutálne zastrelený príslušníkmi nemeckého gestapa a vhodený do jamy, ktorú si sám vykopal. Jeho syn a manželka prežili vďaka Jánovi a Anne, Spravodlivým medzi národmi.

 

Poslednými zo záchrancov boli Alexander a Katarína Režní. Ocenie štátu Izrael za statočnosť svojich starých rodičov na ceremónii prevzal vnuk Zdeňek Šťastný, ktorý sa na záver v krátkosti prihovoril všetkým prítomným. Podotkol, že v príbehu záchrany pomáhalo viacero rodín, ktorých potomkov sa z rôznych dôvodov nepodarilo vypátrať. Sám zároveň vyjadril úctu svojim starým rodičom za to, že dokázali prekonať strach a urobiť naozaj hrdinský čin. Zachránili židovskú rodinu z Bratislavy- Ernesta Neuratha jeho manželku Lenku a ich jediného syna Róberta. Po celé roky rodina Neurath udržiavala kontakt so svojimi záchrancami a ich potomkami prostredníctvom osobných návštev a poštovej komunikácie. Róbert odišiel so svojou matkou do USA, kde žije dodnes.


by Michael Szatmary l Feb 1, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or