SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prvý transport odišiel pred 64 rokmi

Prvý transport Židov odišiel zo Slovenska do vyhladzovacích táborov v roku 1942. Na jeho pamiatku po piaty raz usporiada Tatranská galéria v Poprade s Múzeom židovskej kultúry (MŽK) spoločnú výstavu.

 

Tohto roku uvádzajú výber z fotografií Anny Ondrušekovej. Výstava fotografií pod názvom Izrael - krajina pre všetkých je výberom z niekoľkých stoviek záberov z pobytu autorky v tejto krajine.
Anna Ondrušeková žije v Poprade. Od roku 1997 je riaditeľkou Tatranskej galérie. Venuje sa organizátorskej a kurátorskej príprave výstav, medzinárodných projektov, sympózií, voľnej výtvarnej tvorbe a fotografovaniu. V roku 2004 kurátorsky pripravila pre Múzeum Man in The Galilee Ginosar v Izraeli výstavu z výsledkov Medzinárodného slovensko-izraelského sympózia vo Vyšných Ružbachoch.Pred vernisážou výstavy sa pri Pamätnej tabuli na Železničnej stanici v Poprade uskutočnila spomienka na prvý transport židovských dievčat z Popradu do Osvienčimu. Výstavu a pietnu spomienku zaštítila manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová. Výstava Izrael - krajina pre všetkých potrvá v Tatranskej galérii do 6. mája. Kurátorom výstavy je riaditeľ MŽK Pavol Mešťan.
V kasárňach Pod Gerlachom v Poprade bolo v roku 1942 zriadené stredisko, do ktorého od 21. marca sústreďovali židovské dievčatá z východného Slovenska. Po nich prišli na rad slobodní muži a postupne celé židovské rodiny. Tu sa formovali deportačné transporty po 1 000 osôb. Prvý transport opustil popradskú železničnú stanicu 25. marca o 20:20. Na druhý deň krátko pred 4:00 opustil slovenské územie. V popoludňajších hodinách 26. marca 1942 podstúpilo selekciu na rampe osvienčimského tábora prvých 999 žien, jedna cestou zomrela,. Podľa svedectiev pamätníkov koncentračný tábor prežilo asi 20 mladých dievčat z prvého transportu. Z popradského sústreďovacieho strediska odišlo do začiatku júna 1942 šesť ďalších transportov, 3 000 ľudí skončilo v Osvienčime a 3 858 v Treblinke. Do konca októbra 1942 bolo zo Slovenska deportovaných približne 58 tisíc Židov. V októbri 1942 sa transporty zastavili a opäť sa obnovili na jeseň 1944 po potlačení Slovenského národného povstania a príchode Nemcov na naše územie. Zo Slovenska bolo deportovaných približne 70 tisíc Židov, po vojne sa ich vrátilo asi 3 000.

Emil Vojtánek

by Michael Szatmary l Apr 21, 2006 2:14 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or