SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prvá chanuková svieca horí v Bratislave

Prvá chanuková svieca horí v Bratislave

V nedeľu sa začal jeden z najvýznamnejších ale zároveň najveselších a najobľúbenejších židovských sviatkov - Chanuka, sviatok svetiel.

 

Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu a víťazstvo Makabejských v boji proti sýrsko-gréckej nadvláde v roku 167 pred občianskym letopočtom. Sviatok trvá osem dní, teda v tomto roku od 6. do 14. decembra. Keď Izraeliti pred viac ako dvoma tisíckami rokov vyčistili chrám a chceli ho opätovne zasvätiť, našli len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom, ktorý by vydržal horieť len jeden deň, pričom vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní. Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a toto malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní.


Na pamiatku týchto udalostí večer zapálili v židovských príbytkoch na celom svete prvú sviecu na svietniku chanukija a počas trvania sviatku sa každý deň zapaľuje o jednu sviečku viac. Tradičné zapaľovani sa konalo aj v Bratislave na Rybnom námestí za účasti bratislavského rabína Barucha Myersa, predstaviteľov a členov židovskej náboženskej obce, zástupcov Veľvyslanectva štátu Izrael v SR a ďalších hostí.


Chanukové sviečky sa podľa tradície zapaľujú až po súmraku, cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta. Chanuka symbolizuje skutočnosť, že ani v najzložitejších časoch netreba stratiť nádej. Chanukové sviečky drží svietnik s deviatimi ramenami, to deviate slúži na upevnenie sviečky šámesa čiže sluhu, od ktorej sa zapaľujú ostatné. Chanuka je sviatok radosti a rodinnej pohody.

 

Jedia sa tradičné jedlá, ako sú zemiakové placky a šišky, spievajú sa chanukové piesne a hrajú spoločenské hry. Pre deti je chanuková oslava príležitosťou na karnevalové sprievody a iné zábavy, niekde si v posledný deň sviatku dávajú v rodinách darčeky.


by Emil Vojtánek l Dec 7, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or