SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prešovská synagóga má novú strechu

Prešovská synagóga má novú strechu

Novú strechu dostane aj prešovská synagóga. Oprava potrvá do konca mája. Budova bude dovtedy pre verejnosť zatvorená.

 

S opravou strechy začali v marci a hotová by mala byť do konca mája. Židovská náboženská obec (ŽNO) v Prešove preto žiada návštevníkov, aby venovali zvýšenú pozornosť pri návšteve a plne rešpektovali vyznačené zóny pre zákaz vstupu. Záujemcovia o prehliadku by sa mali dopredu nahlásiť.


Strechu naposledy opravovali v 90. rokoch minulého storočia, po 20 rokoch začala pretekať, informoval TASR kancelár ŽNO Peter Chudý. V synagóge sú unikátne maľby, preto s opravou nemohli čakať. Okrem výmeny celej krytiny menia aj nahnité drevené časti, drevo napadnuté červotočom.


„Je to pomerne nákladná vec. Rokovali sme aj s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí, ktorý v rámci svojho grantového programu nám v tomto roku vyšiel v ústrety a časť tejto sumy je ochotný v rámci grantu preplatiť. Zvyšok budeme realizovať z vlastných zdrojov, to znamená z vlastných úspor. Hodnota strechy je zhruba okolo 60.000 eur,“ uviedol Chudý.


ŽNO ešte čaká oprava niektorých malieb vo vnútri synagógy, ktoré neboli zrekonštruované. Výhľadovo by chceli jednu voľnú budovu v suburbiu na Okružnej ulici premeniť na múzeum judaík, ktoré je teraz umiestnené na dámskej galérii v ortodoxnej synagóge. Radi by tu vystavili aj niektoré artefakty, ktoré majú v depozitoch a časť budovy venovať otázke holokaustu.


Informácie o ukončení prác na synagóge budú aktualizované na stránke www.synagóga-presov.sk. V letných mesiacoch tu už plánujú tradičný cyklus koncertov. Ortodoxná synagóga v Prešove bola postavená v rokoch 1897 – 1898. Exteriér budovy má hladké fasády, členené štíhlymi oknami.

 

Interiér je zdobený bohatými nástennými maľbami v orientálnom štýle. Expozícia judaík administratívne patrí Slovenskému národnému múzeu, oddeleniu židovskej kultúry v Bratislave. V zbierke sa nachádzajú tiež dobové predmety z pôvodného Židovského múzea, ktoré vzniklo v Prešove v roku 1928.


by Emil Vojtánek l Apr 5, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or