SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Premiér sa poklonil obetiam holokaustu

Premiér sa poklonil obetiam holokaustu

V Poprade spominali na 75. výročie odchodu prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Prišiel Kiska aj Fico.

 

Pietnou spomienkou si počas víkendu na železničnej stanici v Poprade pripomenuli pri pamätnej tabuli 75. výročie odchodu prvého transportu zo Slovenska do nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau na území okupovaného Poľska. Pietna spomienka spojená s kladením vencov bola zároveň poslednou akciou, ktorá sa v Poprade a v susednom Kežmarku pri tejto príležitosti konala.

 

Výročie začiatku deportácií zo Slovenska do koncentračných táborov si prišla do Popradu z Kanady pripomenúť aj 92-ročná Edita Grosmanová, ktorá prežila tri roky a tri mesiace v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Podľa nej sa svet nezlepšil. "Sľúbila som sebe i svetu, že aj keby ma mali nosiť na nosidlách, ale moja hlava bude pracovať, budem rozprávať. Myslím si, že som zostala nažive preto, aby som o tom hovorila," povedala v sobotu počas odhalenia pamätnej tabule na fasáde Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade. Škola sa nachádza v bývalých kasárňach, kde boli v roku 1942 sústreďovaní Židia určení na transport.

 

V Poprade na fasáde Gymnázia na Kukučínovej ulici odhalili ďalšiu pamätnú tabuľu. Je to miesto, kde boli týždeň pred transportom do koncentračného tábora umiestnené židovské dievčatá. Prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa na odhalení pamätnej tabule zúčastnil, vyjadril vďaku, sa stretol a porozprával práve s 92-ročnou Editou Grosmanovou z Humenného.

 

 

"Dievčatá nevedeli, čo ich čaká. Z tých 1000 dievčat prežilo 20. Dnes bolo pre mňa veľkou cťou, že som sa mohol stretnúť s jednou z tých, ktorá prežila. Ide o Editu Grosmanovú. Vtedy mala 17 rokov. Keď som sa s ňou dnes rozprával, tak nás prosí o jedno. Chce, aby sme si uvedomili, že ľudia sa nedelia podľa náboženstva či podľa farby pleti. Nedelia sa na Židov, Rómov, Moslimov, ale ľudia sú ľuďmi a vždy by sme sa mali pozerať na nich ako na ľudské bytosti," povedal prezident. Podľa jeho ďalších slov v súčasnosti opäť ožívajú temní duchovia minulosti. "Ožívajú opäť extrémisti, protižidovské, protirómske nálady. Často si kladieme otázku, čo máme spraviť. Nepoznám presnú odpoveď, ale stará múdrosť hovorí, že nato, aby zlo mohlo zvíťaziť, stačí veľmi málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič," dodal Kiska.

 

"Je pár zážitkov, ktoré si pamätám. Keď sme išli na pochod smrti 18. januára 1945 a nevládali sme chodiť, keďže bol sneh po kolená, tak toho odstrelili. Pozerali sme sa nato," pripomenula si jednu zo smutných spomienok Grosmanová. Ako uviedla, to že prežila, pripisuje tomu, že Boh chcel, aby svoje zážitky ako posol posúvala ľuďom ďalej. Na pamätnej tabuli je hebrejsky napísané slovo Zachor, čo v preklade znamená Pamätaj.

 

 

Do Popradu ešte pred summitom v Ríme zavítal aj Predseda vlády SR Robert Fico. Ako uviedol, aj takýmto spôsobom chcel dať odkaz všetkým ľuďom, že netušia, o čom holokaust bol. Rovnako podľa jeho slov ľudia nevedia, čo sa v slovenských dedinách a mestách dialo. Ako poznamenal, verí, že sa k takému odkazu pridajú aj ďalší politici na Slovensku.

 

Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 boli uskutočňované na základe Židovského kódexu zo dňa 9. septembra 1941. V prvej fáze deportácií vznikli koncentračné strediská na Patrónke v Bratislave, Žiline, Poprade, Seredi a Novákoch, odkiaľ boli vypravené vlakové súpravy s deportovanými. V dňoch 20. a 21. marca 1942 sa začalo so zhromažďovaním mladých dievčat, ktoré mali odchádzať na údajné práce do Poľska.

 

V prvých štyroch transportoch odišlo 3670 dievčat, v ďalších vlakoch mladí chlapci od 16 rokov a od júla už vlakmi Slovenských železníc slovenské úrady začali odvážať celé rodiny vrátane malých detí a starcov.


by Emil Vojtánek l Mar 28, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or