SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pred 30timi rokmi zomrel autor scenára k filmu Obchod na korze Laco Grosman

Pred 30timi rokmi zomrel autor scenára k filmu Obchod na korze Laco Grosman

Prozaik a scenárista Ladislav Grosman, autor mnohých židovských poviedok, najmä o ich prenasledovaní počas 2. svetovej vojny zomrel pred 30 rokmi 21. januára

 

Publikoval od roku 1955 najprv po slovensky a neskôr po česky, prispieval do mnohých kultúrnych periodík. Publicisticky sa presadil v druhej polovici 60-tych rokov, kedy sa zaradil do literárneho prúdu, ktorý sa vracal k židovským témam a hlavne ich ľudskému rozmeru. Autor sa snažil o plastické stvárnenie ťažkého života Židov, o zviditeľnenie ich túžob, snov, ilúzií a tvrdej reality v regióne pod Vihorlatom za čias vojny. Väčšina jeho próz vychádzala zo znalosti rodného prostredia a zo zmyslu autora pre zvláštnosti jazyka, spôsob myslenia a ritualizované konanie Židov. Vedel vykresliť zvláštnosti svojráznych postáv v mnohokrát bizarných konfliktných situáciách, čo majstrovsky zvládol najmä v novelách Obchod na Korze a Nevesta. Obidve tieto tragikomicky ladené prózy s tematikou Slovenského štátu rozvíjajú na pozadí obrazu východoslovenského malého mesta príbehy o rozpore medzi túžbami, snami a ilúziami bezbranných ľudí a neúprosnou skutočnosťou.


Najväčšiu slávu mu priniesla práve novela Obchod na korze prepracovaná do podoby scenára, ktorému filmovú podobu dali v roku 1965 režiséri Ján Kadár a Elmar Klos. Film Obchod na korze týchto autorov odmenil o rok neskôr Oscarom ako najlepší zahraničný film. Bol to prvý slovenský film ocenený najvyššou filmovou cenou. Témou novely - filmu je Slovensko a holokaust, základným motívom dilema hlavného hrdinu, jednoduchého človeka stolára Tóna Brtka (vo filmovom spracovaní ho stvárnil herec Jozef Kroner), či dokáže odporovať zlu stelesnenému protižidovskými zákonmi a ich fašistickými vykonávateľmi.

 

Ladislav Grosman, rodák z Humenného, kde sa narodil 4. februára 1921 vedel o čom píše. Jeho mladosť bola poznačená vojnou a rasovou nenávisťou. Pri bombardovaní vo vojne prišiel o rodičov a troch súrodencov. Pochádzajúc zo židovskej rodiny ho z rasových dôvodov po vzniku Slovenského štátu zaradili do vojenskej pracovnej služby bez zbrane a po nepodarenom úteku deportovali v roku 1941 do tábora nútených prác pri Banskej Bystrici. Až do vypuknutia SNP tam pracoval ako robotník. Po potlačení SNP sa utiahol do ilegality. Do oslobodeného Humenného sa vrátil v marci 1945. V tom istom roku si urobil maturitu, potom vyštudoval v Prahe Vysokú školu politickú a sociálnu a Vysokú školu pedagogickú. V Prahe sa spriatelil s českým židovským spisovateľom Arnoštom Lustigom a česko-poľským esejistom Gabrielom Laubom. Na film Obchod na korze sa nezabudlo, ale zaslúženej slávy sa dočkal opäť až po roku 1989, keď napríklad mesto Sabinov (mesto, kde sa príbeh odohrával aj natáčal) zrekonštruovalo pôvodný "obchod" a spravilo z neho turistickú atrakciu.


V roku 1968 Ladislav Grosman emigroval s rodinou do Izraela. Až do smrti 21. januára 1981 žil v Tel Avive, prednášal na tamojšej univerzite slovanské literatúry a scenáristiku. Publikoval v izraelských a exilových periodikách v Taliansku a Švajčiarsku. V štáte Izrael napísal ešte scenár k televíznemu filmu Dod David olejch lirot kala (1972) a k americkému televíznemu filmu The seventeeth Bride (1986) podľa vlastnej novely Nevesta. V exilovej próze, v poviedkach a črtách sa vracal opäť k židovskému údelu za vojny v lyricky ladených spomienkach na zážitky z detstva.


by J.D. l Jan 21, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Pred 30timi rokmi zomrel autor scenára k filmu Obchod na korze Laco Grosman “

gewitter says:

Jan 22, 2011 11:24 PM

Krásny film a herecké výkony hlavných protagonistov excelentné. Všetka česť.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or