SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pravda o premiérovej cene za toleranciu

Pravda o premiérovej cene za toleranciu

Dostal premiér Robert Fico cenu od európskeho spoločenstva alebo nedostal. Toť, otázka, ktorú som od vás dostával v mailoch, či na Facebooku.

 

Odpoveď je: Nedostal. Vráťme sa trocha naspať. Pred mesiacom som dostal pozvánku z Bruselu. Niekoľko židovských organizácii, najmä pobožných v spolupráci s Marošom Šefčovičom z Európskej komisie chcelo 24. októbra odovzdať Ficovi cenu za toleranciu. Cenu údajne konzultovali aj s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí a bratislavským rabínom.

 

Vyšlo najavo, že to s tými konzultáciami nebude celkom pravda, a to aj napriek tomu, že ÚZŹNO nechcel vôbec nič komentovať. Pýtal som sa na reakciu aj priamo hovorkyne premiéra Beatrice Szabóovej: Premiér sa chystá do Bruselu a cenu si prevezme. Dostane aj najmä za vznik Spomienky na obete holokaustu a rasového násilia na Slovensku.

 

Lenže prišla zmena. Asi pred dvoma týždňami ma kontaktovali organizátori celej akcie EJCC – Európske židovské komunitné centrum, že odovzdávanie sa ruší. Údajne pre zaneprázdnenosť všetkých zainteresovaných. Prípadný nový termín určite oznámia. Vládny špeciál do Bruselu neodletel.

 

Treba podotknúť, že ma organizátor ešte pred tým požiadal, aby som im preložil a poslal článok z Deletu, kde som o udeľovaní písal a vysvetlil aj svoje pochybnosti. Čo sa teda skutočne stalo zostáva záhadou. Premiér si však na cenu bude musieť ešte počkať, prípadne niečo tolerantné vykonať.

 


by Michael Szatmary l Nov 1, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Pravda o premiérovej cene za toleranciu“

psup says:

Nov 2, 2013 10:55 AM

Premiér logicky poslúchol židovské organizácie ako fackovací panák :-) Pretože totiž dobre vie, že dobré vzťahy so Židmi sú dôležité pre jeho komfortnú politickú kariéru. Preto sa aj zasadil v roku 2001 za presadenie Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Niežeby tento sviatok nebol dôležitý - áno, treba si to pripomínať -, avšak Ficova motivácia bola vypočítavo politická :-) a vypláca sa mu!

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or