SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Posledný rok života nacistu Csatáryho

Posledný rok života nacistu Csatáryho

Reportéri z britského denníka The Sun našli v Maďarsku Lászlóa Csatáryho, podozrivého z nacistických zločinov, ktorý v minulosti pôsobil v Košiciach.

 

Noviny zverejnili o celej kauze rozsiahly článok a pripojili Csatáryho fotografiu, na ktorej 97-ročný podozrivý vojnový zločinec reportérom otvára dvere do svojho budapeštianskeho bytu. Csatáry sa podľa obvinení podieľal na odsune tisícov košických Židov počas druhej svetovej vojny. Od 15. mája do 2. júna 1944, keď mal na starosti košické geto, odviezli takmer 15-tisíc tamojších Židov do koncentračného tábora Osvienčim.

 

Csatáry sa údajne aktívne zúčastnil na týraní, poprave a deportácii Židov z Košíc. Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 odsúdil Csatáryho v jeho neprítomnosti na trest smrti a senát Krajského súdu v Košiciach mu 31. januára 2013 zmenil trest na doživotné väzenie. V Budapešti ho po desaťročiach unikania pred spravodlivosťou vypátralo Centrum Simona Wiesenthala. To ho zaradilo na prvé miesto najhľadanejších nacistických zločincov. Csatáry svoju vinu do konca popieral.

18. júla 2012
Maďarská polícia zadržala Csatáryho v Budapešti.

 

25. júla 2012
Expert na medzinárodné právo Ádám Gellért vyhlásil, že dokumenty týkajúce sa prípadu Lászlóa Csatáryho, ktoré našli v slovenských archívoch, obsahujú ďalšie dôkazy proti 97-ročnému mužovi, označovanom za najhľadanejšieho vojnového zločinca z nacistickej éry. V súvislosti s nájdeným spisom poukázal na Csatáryho podpis ako na jednoznačný dôkaz toho, že vydával rozkazy na deportáciu židovských obyvateľov Košíc.

 

 

30. júla 2012
Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec konštatoval, že má osobný záujem na tom, aby bol vojnový zločinec László Csatáry vydaný z Maďarska na Slovensko a aby na výkon trestu nastúpil u nás a nie u nášho južného suseda. Po tom, ako rezort spravodlivosti získal Csatáryho spis aj s rozsudkom z Ústavu pamäti národa, ihneď tento spis postúpil Okresnému súdu v Košiciach 1 so žiadosťou o zrýchlený postup v tejto veci.

 

20. augusta 2012
László Csatáry bol v roku 1945 v Maďarsku odsúdený na 20 rokov väzenia, z krajiny však ešte počas procesu ušiel do Kanady a trest si neodpykal. Maďarský portál hvg.hu to napísal s odvolaním sa na košického historika Zoltána Balassu, ktorý tieto informácie získal z archívnych dokumentov.

 

22. augusta 2012
Maďarský portál hvg.hu uviedol, že Csatáry pravdepodobne ostáva v Maďarsku v domácom väzení. Budapeštiansky okresný súd mu totiž v rozsudku zo 16. augusta predĺžil väzbu, pretože existovala obava, že by mohol v prípade prepustenia utiecť do zahraničia alebo sa stať pre úrady nedostihnuteľný.

 

18. júna 2013
Maďarská prokuratúra obvinila Lászlóa Csatáryho z vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny, keď podľa jej údajov pomáhal pri deportovaní Židov do Osvienčimu. "Je obvinený z neoprávneného popravovania a mučenia ľudí, čím spáchal vojnové zločiny, čiastočne ako páchateľ, čiastočne ako komplic," uviedla hovorkyňa kancelárie hlavného budapeštianskeho prokurátora Bettina Bagolyová. Podľa jej slov sa mal proces s Csatárym začať do troch mesiacov.

 

 

11. júla 2013
Krajský súd v Košiciach odročil na neurčito hlavné pojednávanie s Csatárym. Dôvodom bola jeho neprítomnosť na hlavnom pojednávaní. Obhajca Csatáryho pred súdom prehlásil, že svojho klienta 19. júna 2013 písomne kontaktoval, no nemal spätnú väzbu, či mu bola zásielka doručená. Nemal ani informácie o jeho pohybe. Prokurátor navrhol, aby hlavné pojednávanie súd odročil na neurčito a pokúsil sa odsúdenému Csatárymu znova doručiť predvolanie.

 

8. augusta 2013
Budapeštiansky odvolací súd nariadil súdu nižšieho stupňa, aby obnovil pojednávanie vo veci Lászlóa Csatáryho. Prvostupňový súd, ktorý sa venoval Csatáryho prípadu od júla 2012, prerušil proces s tým, že niekdajšieho veliteľa košického geta za vojnové zločiny raz už odsúdili, a to v roku 1948 na smrť, čo v roku 2013 zmenil slovenský súd na doživotie a bolo otázne, či tieto verdikty môžu byť platné aj v Maďarsku, a keď áno, či by si mohol Csatáry odsedieť trest doma. Proti tomuto rozhodnutiu sa budapeštianska prokuratúra odvolala, pričom konštatovala, že spomínaný československý, respektíve slovenský rozsudok nefiguruje v európskom registri. Odvolací súd vyhovel prokuratúre.

12. augusta 2013
Internetový server Budapest Report informoval, že László Csatáry zomrel v Budapešti. Csatáry skonal v nemocnici a podľa zverejnených správ mal zápal pľúc. Košický krajský súd informoval, že zastaví konanie proti Ladislavovi Csatárymu po tom, ako mu doručia úmrtný list.


by Emil Vojtánek l Aug 14, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Posledný rok života nacistu Csatáryho“

Solomon says:

Aug 15, 2013 1:49 PM

Este za jeho zivota, ho mali obesit...

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or