SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Poďte na Európsky deň židovskej kultúry

Poďte na Európsky deň židovskej kultúry

Medzinárodné podujatie spoluorganizuje B´nai B´rith Europe v 29 krajinách Európy vrátane Slovenska. A opäť sa bude načo pozerať.

 

Myšlienka zorganizovať ho vznikla vo Francúzsku s cieľom sprístupniť židovské pamiatky širokej verejnosti a spoznávaním židovskej kultúry pomáhať odstraňovať  stereotypy, búrať predsudky a vzdelávať. Súčasťou programu sú prednášky, koncerty, výstavy a ochutnávky židovskej kuchyne. Cieľom medzinárodného dňa je aj ukázať kultúrne bohatstvo Židov ako nezmazateľnú súčasť  európskeho kultúrneho dedičstva.

 

Na Slovensku existuje okolo 100 synagóg, viac ako 700 cintorínov pripomínajúce existenciu židovských komunít. Po tragédii šoa zostali aktívne židovské komunity iba v niektorých väčších mestách. Náboženské obce a organizácie sa snažia udržiavať kultúrne hodnoty a spomínať na tých, ktorí vyvražďovanie neprežili.

 

V Bratislave sa sprístupní synagóga na Heydukovej ulici. Okrem hlavnej sály, ktorá slúži náboženským účelom, bude návštevníkom k dispozícii prehliadka expozície bratislavského komunitného múzea. Na pôvodne ženskej galérii sa nachádza zbierka judaík dokumentujúcich náboženský život, doplnená o predmety súvisiace s tragickým obdobím prenasledovania Židov počas holokaustu. V súčasnosti je tam výstava Engerau: Zabudnutý príbeh Petržalky, ktorá pripomína nacistický koncentračný tábor zriadený v roku 1944 na území dnešnej Bratislavy.

 

Pamätník Chatam Sofera je miestom odpočinku významných bratislavských rabínov. Je to unikátny zvyšok starého židovského cintorína zo 17. storočia. Chatam Sofer bol aj učenec, vedúca autorita tradičného judaizmu, ktorý pôsobil v Bratislave v rokoch 1806 - 1839. V súčasnosti je pamätník významným miestom, kam prichádzajú židovskí pútnici z celého sveta. Spolu s Pamätníkom Chatama Sofera bude návštevníkom prístupná expozícia Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea, ktoré oboznamuje návštevníkov s dejinami a kultúrou Židov žijúcich na území Slovenska od Veľkomoravskej ríše. Autentické exponáty tu ukazujú život pobožného Žida od narodenia až po smrť.

 

 

Najnovšia história diplomatických vzťahov Slovenska nadväzuje na tradične dobré vzťahy medzi Československom a Izraelom, a to na základe obnovených diplomatických vzťahov po Nežnej revolúcii ´89. Sprievodná prednáška v Pisztoryho paláci priblíži slovensko-izraelskú kultúrnu spoluprácu, ktorá svojim obsahom pripomína idey a ciele jedného z projektov B´nai B´rith – „Mosty tolerancie“.

 

Na základe Programu spolupráce medzi vládou Štátu Izrael a vládou Slovenskej republiky v oblasti vzdelávania, vedy, kultúry, mládeže a športu navštívi každoročne Izrael niekoľko slovenských umelcov a manažérov, ktorí majú možnosť oboznámiť sa s aktuálnou  umeleckou tvorbou. Z dvoch desiatok slovenských osobností, ktoré sa zúčastnili medzinárodných showcaseových festivalov Exposure v Izraeli budú hovoriť o svojich zážitkoch, skúsenostiach a poznatkoch Darina Abrahámová, dramaturgička Činohry SND a Šárka Ondrišová, riaditeľka tanečného divadla Elledanse. Podujatie moderuje Zuzana Szatmáry.

 

Slovenskú časť Európskeho dňa židovskej kultúry pomáhali dotvoriť aj Židovská náboženská obec v Bratislave a Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku.


by Emil Vojtánek l Sep 1, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or