SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Po synagóge zrekonštruujú aj školu

Po synagóge zrekonštruujú aj školu

Levický magistrát otvorí zrekonštruovanú synagógu veľkolepým trojdňovým programom.  Začne sa 27.  apríla a celý ho venujú judaizmu.

 

V rámci programu vystúpia Pressburger Klezmer Bandu, Spevácky zbor učiteľov z Trenčianskych Teplíc či žiaci základnej umeleckej školy. Po otváracom programe začne synagóga naplno slúžiť verejnosti. „Samozrejme už to nebudú náboženské účely. Náš projekt znel „Rekonštrukcia synagógy na multifunkčné kultúrne zariadenie“. To znamená, že tam budú od koncertov vážnej hudby i hudby iného druhu, vystupovať budú aj divadlá malých foriem. Bude tam galéria a výstavná sieň,“ uviedol levický primátor Štefan Mišák.


Kompletná obnova levickej synagógy trvala viac ako rok a stála približne dva milióny eur. Mestu sa ju podarilo zrealizovať vďaka financiám z fondov Európskej únie. Na tento projekt bude nadväzovať aj rekonštrukcia židovskej školy, ktorú prístavba pripojí k synagóge. Magistrát sa na opravu školy pokúsi získať dotáciu z ministerstva kultúry. Ak sa mu to nepodarí, mesto je podľa Mišáka pripravené opraviť ju z vlastných zdrojov.

 

„Budeme to robiť samozrejme postupne, v priebehu asi troch rokov. Náklady by mali dosiahnuť sumu približne dva milióny eur. Presnú sumu však budeme vedieť až po dokončení realizačného projektu, ktorý sa momentálne pripravuje,“ informoval Mišák. Po rekonštrukcii chce radnica zriadiť v škole veľkú galériu a v spodnej časti sídlo mestského kultúrneho strediska.


J.D. l Apr 5, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo