SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Opravu synagógy v Žiline dokončia o rok

Opravu synagógy v Žiline dokončia o rok

Rekonštrukčné práce v žilinskej Novej synagóge budú pokračovať. Otvorenie kunsthalle by tak mohlo byť reálne už v polovici roku 2016.

 

Informoval riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie Marek Adamov, ktorý je jedným z iniciátorov rekonštrukcie synagógy. Prvú polovicu rekonštrukcie modernistickej synagógy podľa neho zvládli aktivisti zo Stanice Žilina-Záriečie vďaka desiatkam menších grantov od nadácií, z ministerstva kultúry i Európskej únie (EÚ), súkromným sponzorom a stovkám darov z verejnej zbierky. "Pokračovanie rekonštrukčných prác v novom roku je možné vďaka vyše 300-tisícovej dotácii z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR v rámci programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva implementovaného priamo Úradom vlády SR. Na jeho spolufinancovanie prispela desiatimi percentami aj spoločnosť Kia Motors Slovakia," informoval Adamov.


Grant z nórskych fondov, ktorý oficiálne spustili, posúva podľa Adamova rekonštrukciu synagógy minimálne o ďalšiu tretinu bližšie k dokončeniu. "Po roku sme opäť dali dokopy Radu pre obnovu Behrensovej synagógy, ktorú tvoria odborníci na medzivojnovú architektúru a reštaurovanie. A aby sme predtým, ako začneme reštaurovať, prehodnotili veci, postupy, aby sme sa ešte raz pozreli na to, ako vlastne synagóga po dokončení bude vyzerať z pohľadu pamiatkovej obnovy. Náš aktuálny plán je, že by sme to chceli otvoriť a spustiť do plnej prevádzky v polovici roku 2016. Presne nevieme, kedy to bude, lebo stále chýba 200.000 do toho miliónového rozpočtu, ktorý sme si na začiatku dali ako cieľ," uviedol riaditeľ Stanice Žilina-Záriečie.

 


Doplnil, že združenie doteraz zrealizovalo najmä búracie práce, v rámci ktorých očistili pôvodný interiér prestavaný na aulu vysokej školy a kino. "Pamiatka má nové podlahy, izolácie, prípojky energií. Obnovené sú okná, dvere a najväčším počinom je nová strecha na centrálnej kupole, na ktorej sa podarilo zreštaurovať aj pôvodnú výmaľbu Dávidovej hviezdy z interiéru," dodal Adamov.


Architekt rekonštrukcie Martin Jančok podotkol, že historickými a reštaurátorskými výskumami postupne skladali koncept originálneho interiéru Behrensovej synagógy tri roky. "Postupne sa menil aj architektonický návrh – od prvotnej, pomerne odvážnej predstavy ako využiť priestorový potenciál synagógy, k postupnému uvedomeniu si, čo v tomto zložení ľudí vieme urobiť a čo si súčasne vyžiadala budova sama. Finálny návrh je oveľa jednoduchší – spodnú polovicu, ktorá bude slúžiť na výstavy, vymaľujeme na bielo, horná bude zreštaurovaná do originálnej farebnosti. Nič viac, všetka dôležitá architektúra tu už je," uzatvoril Jančok.


by Emil Vojtánek l Feb 2, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or