SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nový veľvyslanec Izraela na Slovensku

Nový veľvyslanec Izraela na Slovensku

Nový veľvyslanec Zvi Aviner Vapni už odovzdal poverovacie listiny do rúk prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

 

Zvi Aviner Vapni sa venoval väčšinu svojej profesionálnej kariéry vzťahom Izraela so Spojenými Štátmi, v ktorých pôsobil na viacerých diplomatických misiách. Diplomatickú kariéru začínal v Sofii, takisto pôsobil ako veľvyslanec v Manile. Posledné dva roky bol diplomatickým poradcom v Národnej bezpečnostnej rade v Izraeli. Štúdium absolvoval na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, kde sa venoval Európskej histórii. Ovláda hebrejský, anglický a francúzsky jazyk. Je ženatý a má dve deti.

 

Slovensko vníma veľvyslanec Vapni ako menšiu krajinu s veľkým potenciálom. Počas svojej misie sa chce zamerať na všestranný  rozvoj slovensko-izraelských vzťahov na ekonomickej, politickej i kultúrnej úrovni. "Izrael a Slovensko sú krajiny s veľmi podobnými východiskovými podmienkami. Nie sú veľké ani rozlohou, ani počtom obyvateľov, nemajú zásoby nerastných surovín, a teda sú odkázané na ľudský kapitál. Do budúcna vidím veľký priestor pre posilnenie vzájomnej spolupráce medzi obomi krajinami, predovšetkým v oblasti startupov, inovácií a vývoja nových technológií," povedal  veľvyslanec pri príležitosti svojho nástupu.

 

Veľvyslanec je milovníkom kultúry, a autorom dvoch knižných  publikácií – zbierky krátkych poviedok o medziľudských vzťahoch a láske. Aviner Vapni vníma kultúru ako jazyk, ktorý spája národy a je ľahko zrozumiteľný pre všetkých. Aj preto chce priniesť na Slovensko viac izraelskej kultúry a izraelských umelcov.

 

So Slovenskom veľvyslanca spájajú aj jeho korene. Starý otec jeho starej mamy pochádzal z Nového Mesta nad Váhom, žil aj v Bratislave a neskôr emigroval do vtedajšej Palestíny.


by J.D. l Dec 11, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or