SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nižňanského proces bude pokračovať

Bývalí členovia nemeckej protipartizánskej jednotky Edelweiss, ktorá pôsobila na Slovensku v roku 1945, vypovedali v prospech údajného vojnového zločinca Ladislava Nižňanského (87).

 

Nižňanský stojí pred súdom v Mníchove a je obžalovaný, že ako veliteľ slovenskej časti jednotky nariadil masaker stredoslovenských obcí Ostrý Grúň a Kľak začiatkom roku 1945 a podieľal sa na ňom.
Súd predčítal preložené výpovede svedkov, ktoré získal na Slovensku. V protokoloch bývalí Nižňanského spolubojovníci popierajú, že by sa Nižňanský na vraždení zúčastnil, alebo ho nariadil. "Nižňanský nespáchal žiadne vraždy," povedal jeden zo svedkov.
Nižňanský čelí obžalobe z podielu na celkovo 164 úmrtiach. Jeho jednotka vraj okrem masakru v oboch obciach, kde zomrelo 146 ľudí, postrieľala o pár týždňov neskôr pri obci Kšinná skupinu 18 židovských civilných utečencov.
Nižňanského podiel na masakroch sa zatiaľ nepodarilo presvedčivo dokázať. V komunistickom Československu už za ne bol odsúdený na trest smrti v neprítomnosti. Jeho advokát však tvrdí, že proces bol vykonštruovaný a svedkov k výpovediam v neprospech Nižňanského donútili. To povedal do protokolu aj jeden zo svedkov. "Proces bol zinscenovaný," povedal osemdesiatdvaročný Slovák. Proces bude pokračovať.

by Michael Szatmary l Nov 10, 2005 4:21 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or