SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Niekto pravideľne ničí cintorín v Štiavnici

Niekto pravideľne ničí cintorín v Štiavnici

Niekoľko zničených náhrobníkov je výsledkom vyčíňania vandalov na Židovskom cintoríne v Banskej Štiavnici.

 

Cintorín, ktorý obnovili len vlani, sa tento rok stal ich terčom už po štvrtý raz, pričom pri poslednom útoku začiatkom uplynulého víkendu zničili náhrobníky na siedmich hroboch. Ako povedala správkyňa cintorína Beata Nemcová, vandali najprv zrútili a rozbili jeden z kamenných náhrobníkov a kusmi z neho potom pravdepodobne hádzali do ďalších. "V uplynulých mesiacoch pritom podobným spôsobom zničili ďalších šesť či sedem náhrobníkov," uviedla.


Podľa nej je za týmito činmi neonacistická skupina, ktorá sa začala v meste formovať len nedávno. "Ich útoky sú cielene a vopred naplánované," podotkla. Ako dodala, polícia o nich údajne vie a ich činnosť monitoruje. Združenie, ktoré spravuje židovský cintorín, sa už niekoľko razy obrátilo aj na banskoštiavnickú samosprávu so žiadosťou o zavedenie elektriny do areálu, no aj napriek prísľubom sa dodnes nič neudialo. "Elektrinu by sme tam potrebovali aj na to, aby sme mohli zaviesť bezpečnostný kamerový systém," pripomenula.


Primátorka Nadežda Babiaková však nič o žiadosti o zavedení elektriny na židovský cintorín nevie. "Takéto niečo predsa zabezpečujú elektrárne," odpovedala. O aktuálnom prípade zničených náhrobníkov ale veľa informácií nemala. Po rozhovore so zástupcom štátnej polície v mesta skonštatovala, že polícia prípad šetrí ako trestný čin hanobenia miesta posledného odpočinku.


Na banskoštiavnickom židovskom cintoríne sa začalo oficiálne pochovávať v roku 1863. Cintorín bol ale uplynulé desaťročia spustnutý. V roku 2008 ho začala obnovovať skupina dobrovoľníkov, ktorej sa podarilo zrekonštruovať asi 160 hrobov z celkového počtu 268. Z veľkej časti obnovili aj náhrobné kamene, úlomky ktorých sa nachádzali často mimo cintorína.


by Emil Vojtánek l Sep 6, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or