SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Na návšteve v antikvariáte Steiner

Na návšteve v antikvariáte Steiner

Kráčam po ranným jarným slnkom vyhriatych kachličkách smerom na Ventúrsku ulicu na miesto, ktoré začalo dýchať históriou už v 19. storočí. Do antikvariátu Steiner.

 

Vo vnútri, hodinu pred oficiálnou otváracou dobou, ma čaká pani Ložeková, ktorá je spoluzakladateľkou Steineru ako ho poznáme dnes. „Kedysi som pracovala v antikvariáte na Mickiewiczovej, ku knihám mám silne pozitívny vzťah už od tých čias. Spoznala som pani Steinerovú, o ktorej som zistila, že je príbuznou pôvodných, ešte prvých majiteľov, preto som neváhala a kontaktovala som ju. Naša spolupráca začala dva roky po revolúcii“, hovorí pani Ložeková.

 

„Steiner kedysi sídlil o vchod vedľa, v týchto priestoroch sa nachádzalo oddelenie národného podniku Slovenská kniha, kde sa predávali vlajky, busty a ostatný socialistický materiál". Podľa pani Ložekovej bol známym a vyhľadávaným európskym antikvariátom už od začiatku, preto sa aj rozhodla o tom, že nezmení jeho názov. V čase slovenského štátu bolo jeho fungovanie pozastavené a neotvoril sa ani po vojne. Až neskôr dostali v rámci reštitúcie dom späť Steinerovci, ktorí ho predali a nový majiteľ ho rozdelil na dve časti. Kapacita knihám nestačila a na nájom zase nestačili vtedajší steinerovskí antikvárnici.

 

V roku 1991 sa pre Steiner začína písať nová etapa. "Približne do roku 2007 sme sídlili v už spomínanej vedľajšej budove. Ku koncu tohto obdobia sme sa museli na trištvrte roka presťahovať do dvora VŠMU, kde o nás vedel len málokto, ak nerátam stálych zákazníkov. Sídlili sme v priestoroch bez výkladu. A viete - výklad je pre antikvariát základom. Obchod bez výkladu nezaujme“, hovorí o náročnom trištvrte roku pani Ložeková.

 

 

Avšak oplatilo sa vydržať. V roku 2008 sa podarilo nadobudnúť priestor na Ventúrskej, len o budovu vedľa ako sídlil pôvodný antikvariát a už štyri roky si veselo nažívajú na mieste s neprehliadnuteľným výkladom. Na otázku, či v dnešnej dobe nových i elektronických kníh dokážu vyžiť, odpovedá pani Ložeková s úsmevom: "Fungujeme, ale milionári z nás nebudú. Samozrejme, dá sa z toho žiť. A v prvom rade, odkedy sa venujem tomuto remeslu, nezažila som deň, kedy by som sa ráno zobudila a pomyslela na to, že sa mi nechce ísť do práce. Vždy som to brala z väčšej časti ako svoje hobby“

.

Slová pani Ložekovej ma veľmi tešia, tiež reálne snívam o tom, že raz budem viesť vlastný antikvariát a takisto počítam s tým, že elektronické, nové knihy a akcie v kníhkupectvách sú silnou konkurenciou. Čo ma však povzbudzuje je fakt, že antikvariát Steiner nemá ani vlastnú internetovú doménu a chodia doň mladí ľudia, ktorí o ňom vedia z počutia a zo vzhliadnutia výkladu počas prechádzok uličkami Starého Mesta. Knihy neskupujú cez internet ani na dražbách, ale priamo od zákazníkov, ktorí ich nosia.

 

(foto autorka)

 

Jediné, čo má Steiner spoločné s ostatnými antikvariátmi, je kategorický názov antikvariát. Nenájdete v ňom nové knihy. Načo, keď sa dajú kúpiť hocikde. Prevládajú knihy zo 60. a 70. rokov, či už je to beletria, knihy so zámerom na históriu alebo výtvarné umenie, ktoré sa aj najlepšie predávajú. Najstaršie knihy, ktoré kedy zakúsili priestory dnešného Steineru, pochádzajú zo 16. storočia a sú to prevažne filozofické a teologické traktáty, ktoré sa ale predajú takmer okamžite. Často ich ani nenájdete vystavené, preto sa po nich pýtajte.

 

Kto má rád vôňu starých kníh a nehodnotí ich podľa staršieho obalu, bude na správnom mieste. Vedela by som sa po ňom len tak prechádzať a lustrovať knihami hoci aj celý deň a pri pohľade z okna som nebola jediná - už pred ním vyčkávali prví zákazníci čakajúc, kedy odbije desiata hodina ranná a dvere sa pre nich otvoria. Už sa teším ako o pár dní do mojej knižnice pribudnú ďalšie poklady. Zo Steineru.


Petra Konáriková l Apr 23, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo