SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Na čo bude slúžiť synagóga v Lučenci

Na čo bude slúžiť synagóga v Lučenci

Budovu neologickej synagógy v Lučenci, ktorá prešla kompletnou rekonštrukciou v najbližších mesiacoch otvoria pre verejnosť

 

Jej obnova si vyžiadala necelých 2,5 milióna eur. Väčšina, takmer 2,4 milióna, išla opäť z eurofondov. Jej rekonštrukcia zahŕňala zabezpečenie statiky, výmenu strešnej krytiny, dverí, obnovu interiéru a vybudovanie technického zázemia a rozvodov. Položila sa tiež nová podlaha, obnovil stánok tóry z novodobých sklenených materiálov a zrekonštruovali sa vitrážne okná podľa dochovaných archívnych materiálov.

 

Obnova zahŕňala vybavenie synagógy zariadením a úpravu jej okolia. Slávnostne otvorená bude 13. mája prvým koncertom. Synagóga sa stane multikultúrnym priestorom a slúžiť bude aj na spoločenské účely či výstavy umelcov. Chceme ju prezentovať nielen ako ustanovizeň, ktorá bola židovským objektom, ale vnímame ju ekumenicky a chceme, aby slúžila širokej verejnosti,“ povedala primátorka Lučenca Alexandra Pivková s tým, že v septembri by v synagóge malo ešte pribudnúť umelecké dielo Memento, venované obetiam holokaustu.

 by Emil Vojtánek l Apr 4, 2016 12:00 AM l Print l
Click here to print.
10 Reponses to „Na čo bude slúžiť synagóga v Lučenci“

relativita says:

Apr 10, 2016 9:30 AM

Jan Matula, no bola tu alternativa, nechat tu synagogu celkom schatrat, ba dokonca, zburat. Budme realisti a berme to teda ako 'mensie zlo', ze tam bude kultura doma. Ked sa na to pozrieme z pozitivnej stranky, bude v synagoge zasa zivot. No a aspon Memento bude pripominat obete holocaustu.

Ján Matula says:

Apr 9, 2016 10:45 PM

Proti rekonštrukcii samozrejme nič nemám, ani proti pamiatke obetiam holokaustu. Ale podla prečítaného je hlavný účel:"Synagóga sa stane multikultúrnym priestorom a slúžiť bude aj na spoločenské účely či výstavy umelcov". Na základe toho som poznamenal, že ak chce niekto priestor na akcie a výstavy, tak nemusí rekonštruovať synangógu na to mu stačí obyčajný kulturák. Myslím si, že to nie je správne takýto priestor používať na niake akcie a výstavy, to je všetko čo som tým chcel povedať. A je to proste divoká kombinácia synagógy, pamätníku a zábavy.

relativita says:

Apr 9, 2016 9:37 AM

Jan Matula, odhliadnuc od toho, ze ked sa o 'kulturaku' este ani nesnivalo, ta synagoga tu uz davno bola, co ma jedno s druhym spolocne? Synagoga bola znicena a to bolo to najmensie, ju zrekonstruovat, uz ako pamiatku na vyvrazdenych zidov. No a v dosledku toho, je nakoniec synagoga tiez 'kulturak'.

Ján Matula says:

Apr 9, 2016 12:10 AM

To mali zrekonštruovať radšej kulturák nie synagógu.

Robert says:

Apr 7, 2016 6:09 PM

To je najneslušnejšie starať sa ústavným činiteľom do platov. Ako teraz vypisujú koľko zarába prezident a spol. Sa možu hanbiť poniektorí novinári.

Robert says:

Apr 7, 2016 6:04 PM

Fajn, že tu nevypisujete o peniazoch, kto koľko zarába v Izraelskom parlamente a vláde, starať sa niekomu do platu. Ste vyššia úroveň.

Robert says:

Apr 6, 2016 8:49 PM

takéto migrantky by som aj bral, chlapov- arabášov vyženieme pod korbáčmi bojovať, a ženy si tu necháme, čo poviete? .. zavrieme ich do našich háremov. :)) https://www.youtube.com/watch?v=cJrsfbCZ6js :)

Robert says:

Apr 6, 2016 6:25 PM

chlapci z dvoch strán

Robert says:

Apr 6, 2016 6:24 PM

hej slováci, a vy si teraz postavte v Tel Avive vysunuté pracovisko Matice Slovenskej, a vedľa nej stačí maličký kostolíka zasvatený Panne Márii :) ... pravda si drží z dvoch strán, keď z jednej tak to nedopadne nikdy dobre ! :)

Ervin Rybár says:

Apr 5, 2016 11:25 AM

Dobrá vec sa podarila. Baruch hashem.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or