SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Múzeum v Seredi otvoria v januári 2016

Múzeum v Seredi otvoria v januári 2016

Časť Múzeu holokaustu v Seredi otvoria v januári 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

 

Objekty donedávna využívala armáda, ale pôvodne boli v roku 1941 postavené pre pracovný tábor. V priebehu rokov 1942 až 1944 deportovali odtiaľ do koncentračných táborov viac ako 10 tisíc občanov židovskej národnosti. Stavebné práce sa realizujú vďaka prideleniu nenávratného finančného príspevku z Regionálneho operačného programu v sume 2,489 milióna eur.


Obsahové riešenie Múzea holokaustu bude vychádzať a má byť zamerané na priblíženie autentickej atmosféry, ktorá v objektoch pracovného tábora panovala. "Okrem vystavenia historických artefaktov, medzi ktoré patrí i vozeň, v ktorom ľudí deportovali, zriadime aj edukačné priestory najmä pre študentov, pedagógov, ale i pre širokú verejnosť. Nezabudneme ani na tých, ktorí našli odvahu a Židom pomáhali, zverejníme mená všetkých slovenských nositeľov vyznamenania Jad vašem - Spravodlivý medzi národmi," povedal riaditeľ bratislavského múzea Pavel Mešťan. Počíta sa s prezentáciou dokumentov, krátkych filmov, fotografií a ďalších artefaktov.


Podľa zámeru bude v prvom objekte expozícia zachytávajúca tragédiu slovenských Židov. V druhej budove bude expozícia tzv. Prvej Serede (od septembra 1941 do augusta 1944), v tretej bude tzv. Druhá Sereď (od septembra 1944 do marca 1945). Vo štvrtej bude Pamätník všetkým obetiam holokaustu z územia Slovenska. Pomenovania Prvá Sereď a Druhá Sereď sú prevzaté od preživších, ktorí táborom prešli. Týmto spôsobom rozdeľujú tábor na obdobie spred vypuknutia Slovenského národného povstania a po ňom. Rozlohy jednotlivých barakov sú 900 m2.


Tábor v Seredi mal pôvodne stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a dielne na výrobu hračiek. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa však v ňom tiesnilo aj 4000 ľudí. V prvej etape odišlo z neho 57 železničných transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Sereď je jediné miesto, kde sa pôvodné objekty tábora zachovali. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.


by J.D. l Jun 29, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or