SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Múzeum v Seredi má program pre školy

Múzeum v Seredi má program pre školy

Novozriadené múzeum holokaustu v Seredi ponúkne aj vzdelávacie programy pre školy. Múzeum má aj vlastné vzdelávacie centrum

 

Pred viac ako rokom Múzeum židovskej kultúry, kam seredská inštitúcia patrí, napríklad vydalo doplnkové učebné texty Riešenie židovskej otázky v rokoch 1938-1945, ktoré boli distribuované na všetky stredné školy pre vyučovanie dejepisu.


Podľa slov vedúceho MH Martina Korčoka sú so školami v kontakte a krátko pred otvorením pracovníci oslovili mailami "každú jednu" na Slovensku s ponukou na návštevu a vzdelávanie. "Vieme pre základné i stredné školy pripraviť program, aby si mohli rozšíriť svoje učebné plány," povedal Korčok. Okrem vzdelávacieho centra je v Seredi otvorený ďalší zrekonštruovaný barak tohto bývalého koncentračného tábora, otvorenie druhého sa pripravuje k začiatku leta, neskôr ešte ďalších dvoch.

 

Je v ňom expozícia o riešení židovskej otázky na Slovensku, pracuje sa na expozícii o seredskom tábore, kde si deti budú môcť pozrieť, v akých podmienkach žili a pracovali Židia, vrátane detí. Mnohé deti sa v tábore priamo narodili. Medzi autentickými exponátmi je aj vozeň, ktorým transportovali ľudí zo Serede do vyhladzovacích táborov.   "Disponujeme výpoveďami a sme v úzkom kontakte s tou hŕstkou ľudí, ktorá ešte zostala a tábor v Seredi prežila. Pripravujeme učebné materiály a krátke filmy o nich, o tom, čo ich tu postretlo," povedal Korčok.


"Naša muzeálna expozícia je v prvom rade mementom všetkých obetí holokaustu na Slovensku a s dôrazom na tých, ktorí boli väznení priamo tu, v Seredi. No okrem toho má aj ďalšie rozmery – je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch, ale aj miestom, ktoré predstavuje jeden z najdôležitejších odkazov pre budúce generácie bez ohľadu na rasu či náboženské vierovyznanie: ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa história zopakovala," dodal Korčok. Múzeum bude otvorené v týždni vždy od nedele do štvrtka od 9. do 16. hodiny.


Múzeum otvorili 26. januára za účasti slovenského prezidenta, predsedu NR SR, predsedov vlád Slovenska a Česka a podpredsedu izraelského parlamentu. Každý z nich vyzdvihol potrebu pripomínať toto dejinné obdobie novým generáciám v snahe predísť jeho opakovaniu.


by Emil Vojtánek l Feb 2, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Múzeum v Seredi má program pre školy“

relativita says:

Feb 2, 2016 9:28 PM

Je velmi dolezite, aby sa na tie udalosti okolo holocaustu nezabudlo. Je tomu tak ako na pamiatku obeti, ale aj ako varovanie pre dnesok a buducnost, aby sa ta strasna historia neopakovala. Vskutku sa to da najucinnejsie dosiahnut u deti, poukazom na tu dobu. Taketo muzeum, na pode byvaleho koncentracneho tabora v Seredi je nielen 'suchou' teoriou, ale je rukolapnym dokazom, ktory sa vryje do vedomia a pamäti.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or