SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Lučeneckú synagógu konečne opravia

Lučeneckú synagógu konečne opravia

70 rokov chátrala, teraz sa konečne dočká opravy. Stavebný skvost -  synagógu v Lučenci opravia za peniaze z eurofondov.

 

Z niekdajšieho náboženského stánku sa stane multifunkčné kultúrne centrum. Kedysi nádherná stavba dnes chátra. Rastú v nej stromy, má ošarpanú fasádu a pre narušenú statiku je vstup do nej zakázaný. Jedinými nájomníkmi sú holuby.

 

Lučenecká synagóga v Lučenci je jednou z najväčších v Strednej Európe. Kedysi bola aj jednou z najkrajších. A tento status jej vďaka eurofondom chcú teraz prinavrátiť.  Takmer 2 milióny 400 tisíc eur je suma, ktorá ju má v prvej fáze priblížiť k tomu ako vyzerala v roku 1925, keď  ju postavili.

 

„Veľmi by som si priala v rámci celej komunity a všetkých našich členov, aby tam bola vyčlenená nejaká miestnosť a mohli by sa tam robiť nejaké bohoslužby,“ hovorí Helena Vajová so Židovskej náboženskej obci v Lučenci.

 

Neskôr v nej boli sklady obilia a umelých hnojív. Za posledné roky vystriedala niekoľko majiteľov, zachrániť sa ju ale žiadnemu nepodarilo. Až posledný vlastník pamiatku predal mestu za jedno euro, aby mohli požiadať o eurofondy a zaplatí aj spoluúčasť.

 

Prvá časť rekonštrukcie jednej z najkrajších stavieb v Novohrade má byť hotová na jeseň budúceho roka.


by Emil Vojtánek l Oct 13, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Lučeneckú synagógu konečne opravia“

Jablonková Sveťa says:

Oct 22, 2015 12:30 PM

Dobrý deň,veľmi sa teším,že Lucenecka synagóga sa reálne dožíva svojej renesancie verím že sa všetky prace uskutočnia a dožijeme sa jej krásneho otvorenia.Povzbudzjem všetkých ktorí na obnove synagógy pracujú.Nakoniec si to zaslúžia všetci Zidia na svete je to na ich počesť.S.Jablonkova

Ervin Rybár says:

Oct 13, 2014 11:38 AM

Konečne niekto pohol mozgom. Z eurofondov mohla byť tá synagóga opravená už dávno.

"Když se chce, všechno jde!"

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or