SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Katolíci a Židia spolu proti extrémistom

Katolíci a Židia spolu proti extrémistom

Kresťanská i židovská viera je nezlučiteľná s rasizmom, antisemitizmom a výzvami na násilie. Gesto chválime, za všetkých slovenských biskupov ale zrejme nehovoria.

 

V spoločnom vyhlásení to uviedli predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský a predseda Ústredného zväzu židovských obcí (ÚZŽNO) Igor Rintel. Predstavitelia cirkví sa v deň 77. výročia Slovenského štátu obrátili na všetkých obyvateľov Slovenska s výzvou, aby sa vyhli akémukoľvek extrémizmu. „Roztrpčenie nad problémami nesmie vydláždiť cestu radikálnym riešeniam, ktorým chýba potrebné rozlišovanie,“ reagovali nepriamo na volebný úspech extrémistickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.


Zvolenský a Rintel „s veľkým znepokojením“ konštatovali, že v týchto dňoch zaznamenali príznaky obáv a nepokoja. „Obracajú sa na nás starší ľudia, ktorým sa v pamäti vynárajú spomienky a hovoria o svojej úzkosti zo súčasného vývoja,“ reagovali na aktuálnu situáciu. „Dúfame v obrátenie tých, ktorí prípadne aj sadajú do parlamentných lavíc a hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu ich inej farby pokožky či odlišného náboženského presvedčenia,“ uviedli Zvolenský a Rintel.


Obaja odsúdili zločiny a krivdy voči Židom, ktoré sa udiali na Slovensku v rokoch 1939 až 1945. Dnešný deň podľa nich pripomína obdobie, počas ktorého sa dopustilo násilné vyvezenie desiatok tisícov Židov z našej krajiny. „Ani tí predstavitelia Slovenska, ktorí boli skalopevne presvedčení, že konajú za Boha a za národ, sa vtedy nevyhli spoluúčasti na veľkom nešťastí,“ pripomenuli.


„Katolíci i Židia, poučení dejinami, nesmieme dopustiť, aby sa naše slová alebo činy obrátili proti komukoľvek: každý, aj ten najmenší prejav rasovej alebo náboženskej neznášanlivosti nám musí zostať cudzí. Nesúhlasíme so žiadnou výzvou na násilie,“ píše sa vo vyhlásení. Obyvatelia Slovenska by sa podľa Zvolenského a Rintela mali viac usilovať o zachovávanie spravodlivosti. „Prejavujme väčšiu vzájomnú úctu a prekonávajme sebectvo hľadaním spoločného dobra. Tam vidíme autentickú cestu zo súčasnej krízy,“ doplnili.


by J.D. l Mar 15, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
44 Reponses to „Katolíci a Židia spolu proti extrémistom“

Koki says:

Sep 24, 2017 5:00 PM

Kto je môj blížny? O chlapíkovi ktorého na ulici prepadli.
https://www.youtube.com/watch?v=SvMyxFnCgKw

gewitter says:

Mar 22, 2016 7:15 AM

Môžeš si veriť na zemi čomu len chceš, no večnosť ťa neminie a pred Bohom neujdeš. Také niečo ja neriskujem, nehrám ruletu s vlastným životom.

Robert says:

Mar 21, 2016 10:45 PM

gewitter, mágia sposobuje to, že sa veci opakujú. Napr. istý druh mágie je aj sobotňajší sabat. Alebo ročné obdobia, to že sa opakujú sposobuje mágia, tie ročné obdobia akože niesú magické, ale mágia sposobuje, že sa opakujú.

Robert says:

Mar 21, 2016 10:37 PM

gewitter, magické je to čo pretrvá napriek úskaliam relatívnosti času a priestoru /slabosti/ , magické je teda to konštantné keď všade naokolo sú samé premenné. A to magické nás ľudí necháva existovať v tom čase a priestore, inak by sme sa nenašli, a nevedeli by sme rozdiel medzi minulosťou a budúcnosťou, nepoznali by sme minulosť. ... teda mágia nám ľuďom zaručuje stabilitu.
magická pesnička :)) https://www.youtube.com/watch?v=Oac4W2VUSZM, tá loďka je akoby "magická" :)

gewitter says:

Mar 21, 2016 4:05 PM

Omyl, mágia je veľmi zlá a nebezpečná, ale inak tá hudba celkom fajn.

Robert says:

Mar 21, 2016 3:57 PM

Mágia je dobrá, jej podstata je dobrá.

Robert says:

Mar 21, 2016 3:55 PM

https://www.youtube.com/watch?v=LF4msSLzppA - táto má v sebe aj mágiu, gewitter na tvoju zodpovednosť, možeš za tebou prísť ujko černokňažník priamo cez zrkadlo :)

Robert says:

Mar 21, 2016 3:52 PM

folklorizácia - oprava

Robert says:

Mar 21, 2016 3:51 PM

ale musíš uznať, že sa to dobre počúva Blackmore´s night, cítim sa ako v stredoveku:) aj keď je to iba nejaká folklorozácia, nie originál renesančná alebo gotická hudba, ale je to cool :)

Robert says:

Mar 21, 2016 3:40 PM

https://www.youtube.com/watch?v=JvJwEu9ghvM - tak toto je pre ujetých, gewitter to fakt? :)

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or