SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Katolíci a Židia spolu proti extrémistom

Katolíci a Židia spolu proti extrémistom

Kresťanská i židovská viera je nezlučiteľná s rasizmom, antisemitizmom a výzvami na násilie. Gesto chválime, za všetkých slovenských biskupov ale zrejme nehovoria.

 

V spoločnom vyhlásení to uviedli predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský a predseda Ústredného zväzu židovských obcí (ÚZŽNO) Igor Rintel. Predstavitelia cirkví sa v deň 77. výročia Slovenského štátu obrátili na všetkých obyvateľov Slovenska s výzvou, aby sa vyhli akémukoľvek extrémizmu. „Roztrpčenie nad problémami nesmie vydláždiť cestu radikálnym riešeniam, ktorým chýba potrebné rozlišovanie,“ reagovali nepriamo na volebný úspech extrémistickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.


Zvolenský a Rintel „s veľkým znepokojením“ konštatovali, že v týchto dňoch zaznamenali príznaky obáv a nepokoja. „Obracajú sa na nás starší ľudia, ktorým sa v pamäti vynárajú spomienky a hovoria o svojej úzkosti zo súčasného vývoja,“ reagovali na aktuálnu situáciu. „Dúfame v obrátenie tých, ktorí prípadne aj sadajú do parlamentných lavíc a hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu ich inej farby pokožky či odlišného náboženského presvedčenia,“ uviedli Zvolenský a Rintel.


Obaja odsúdili zločiny a krivdy voči Židom, ktoré sa udiali na Slovensku v rokoch 1939 až 1945. Dnešný deň podľa nich pripomína obdobie, počas ktorého sa dopustilo násilné vyvezenie desiatok tisícov Židov z našej krajiny. „Ani tí predstavitelia Slovenska, ktorí boli skalopevne presvedčení, že konajú za Boha a za národ, sa vtedy nevyhli spoluúčasti na veľkom nešťastí,“ pripomenuli.


„Katolíci i Židia, poučení dejinami, nesmieme dopustiť, aby sa naše slová alebo činy obrátili proti komukoľvek: každý, aj ten najmenší prejav rasovej alebo náboženskej neznášanlivosti nám musí zostať cudzí. Nesúhlasíme so žiadnou výzvou na násilie,“ píše sa vo vyhlásení. Obyvatelia Slovenska by sa podľa Zvolenského a Rintela mali viac usilovať o zachovávanie spravodlivosti. „Prejavujme väčšiu vzájomnú úctu a prekonávajme sebectvo hľadaním spoločného dobra. Tam vidíme autentickú cestu zo súčasnej krízy,“ doplnili.


J.D. l Mar 15, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
44 reakcií pre „Katolíci a Židia spolu proti extrémistom“

Koki napísal(a):

Sep 24, 2017 17:00

Kto je môj blížny? O chlapíkovi ktorého na ulici prepadli.
https://www.youtube.com/watch?v=SvMyxFnCgKw

gewitter napísal(a):

Mar 22, 2016 07:15

Môžeš si veriť na zemi čomu len chceš, no večnosť ťa neminie a pred Bohom neujdeš. Také niečo ja neriskujem, nehrám ruletu s vlastným životom.

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 22:45

gewitter, mágia sposobuje to, že sa veci opakujú. Napr. istý druh mágie je aj sobotňajší sabat. Alebo ročné obdobia, to že sa opakujú sposobuje mágia, tie ročné obdobia akože niesú magické, ale mágia sposobuje, že sa opakujú.

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 22:37

gewitter, magické je to čo pretrvá napriek úskaliam relatívnosti času a priestoru /slabosti/ , magické je teda to konštantné keď všade naokolo sú samé premenné. A to magické nás ľudí necháva existovať v tom čase a priestore, inak by sme sa nenašli, a nevedeli by sme rozdiel medzi minulosťou a budúcnosťou, nepoznali by sme minulosť. ... teda mágia nám ľuďom zaručuje stabilitu.
magická pesnička :)) https://www.youtube.com/watch?v=Oac4W2VUSZM, tá loďka je akoby "magická" :)

gewitter napísal(a):

Mar 21, 2016 16:05

Omyl, mágia je veľmi zlá a nebezpečná, ale inak tá hudba celkom fajn.

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 15:57

Mágia je dobrá, jej podstata je dobrá.

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 15:55

https://www.youtube.com/watch?v=LF4msSLzppA - táto má v sebe aj mágiu, gewitter na tvoju zodpovednosť, možeš za tebou prísť ujko černokňažník priamo cez zrkadlo :)

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 15:52

folklorizácia - oprava

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 15:51

ale musíš uznať, že sa to dobre počúva Blackmore´s night, cítim sa ako v stredoveku:) aj keď je to iba nejaká folklorozácia, nie originál renesančná alebo gotická hudba, ale je to cool :)

Robert napísal(a):

Mar 21, 2016 15:40

https://www.youtube.com/watch?v=JvJwEu9ghvM - tak toto je pre ujetých, gewitter to fakt? :)

Stranka 1 z 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo