SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Hviezda na billboardoch a kríž na krku slávnej Židovky

Hviezda na billboardoch a kríž na krku slávnej Židovky

Ak ste v Bratislave, nemohli ste ju prehliadnuť. Reklamná kampaň na novú kóšer reštauráciu zaujme na prvý pohľad.

 

A prirodzene, nevzbudzuje len záujem, ale aj  polemiku. V hlavnom meste sa objavili početné billboardy, znázorňujúce veľkú Dávidovu  hviezdu, poskladanú na pozadí dreveného stola z nožov a vidličiek. Je to vskutku  odvážny nápad ako upozorniť ľudí na nový podnik  a myslím, že majitelia reštaurácie dobre vedeli, že ním budú polarizovať. Názory na kampaň  sa rôznia – niektorí ľudia sa obávajú, že ide až o príliš provokujúci nápad a že len  zbytočne popudí.  Druhí kampani tlieskajú a oceňujú jasnosť, jednoznačnosť posolstva.

 

Hviezdu som na reklamných plochách zaregistrovala len pred piatimi dňami a teší ma, že k dnešnému dňu som ešte nevidela jediný poškodený, ľudovo „dotvorený“  alebo presprejovaný  billboard.  V krajine, kde sa odhaľujú busty prominentom fašistického Slovenského štátu, musí človek počítať so všetkým. V prípade billboardov s Dávidovou hviezdou je realistické počítať s nedlhou životnosťou.  Netuším, ktorá agentúra reklamu realizovala ale odvaha zadávateľa je sympatická a zaslúži si podporu. Magen David  z vidličiek a nožov totiž nebude pár dní len lákať hostí do reštaurácie, bude aj vychovávať. Vychovávať k povedomiu,  že TOTO je  normálne a že normálne by malo byť aj to, že tie billboardy „prežijú“ bez ujmy.

 

 

No a keď už píšem o silných kultúrnych  symboloch v netradičných súvislostiach, tak dovoľte ešte jednu zaujímavosť zo sveta šoubiznisu. Skvostná britská herečka Rachel Weisz, ktorá pred rokmi odolala nátlakom hollywoodskych agentov  zmeniť si  meno, sa dala ako modelka nafotiť do módnej rubriky Wall Street Journal. Rachel nastylovaná do odevov a šperkov najlepších dizajnérov   vyzerá na fotkách ako vždy nádherne, prekvapenie však prichádza až na jednej z nich: na Rachelinom krku sa hojdá  krížik.  Medzi  herečkinými  židovskými fanúšikmi nastal po zverejnení módneho editoriálu rozruch a vo vzduchu sa vznáša niekoľko otázok:  bol to omyl, nedorozumenie, neuvedomila si to? Alebo: bolo jej to jedno? Rachel o záhade krížika na krku mlčí  a nevyjadruje sa.

 

Faktom však je,  že keď vás fotia do módnej rubriky  a stylista časopisu  na vás v priebehu hodiny nahádže desať rôznych outfitov, tak v istej fáze už nekontrolujete v zrkadle,  čo na vás dávajú. A zrazu ani neviete ako a...  šup, na krku máte kríž. Pre stylistu, ponoreného do svojej práce, je kríž proste len jednou z ozdôb, módnym doplnkom, nevníma ho ako symbol. (Mne sa presne toto počas jedného fotenia módy stalo a krížik, zavesený na môj krk stylistom,  som na sebe zbadala až v časopise).

 

Samozrejme, hviezda veľkosti Rachel Weisz má agentov a asistentov, ktorí fotky pred zverejnením kontrolujú a ona osobne každú z nich „odklepne“. Preto nemyslím, že by išlo o takýto druh nedorozumenia/nepozornosti.  Ktovie, či sa jedného dňa dozvieme, ako to Rachel myslela. Nech už to bolo akokoľvek,  nič to nemení na skutočnosti, že táto umelkyňa  je jednou z najúžasnejších pop-kultúrnych Židoviek súčasnosti.

 

Fotografiu Rachel Weisz si môžete pozrieť TU ( je to foto č.4)


by Lucia Kollárová l Sep 15, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
9 Reponses to „Hviezda na billboardoch a kríž na krku slávnej Židovky “

Sarah.Kunstler says:

Dec 25, 2011 7:41 PM

Ja som tiez zidovka zijem v Kosiciach a nosim Davidovu hviezdu a hrdo si ju vytiahnem aj v zime na sal pozeraju na mna ako na blbu .. ale beriem to tak ,ze co sa ma stat sa stane zatial este nic a verim, ze sa ani nic nestane Adonai na nas dava pozor :)

Ervin Rybár says:

Sep 19, 2011 8:45 AM

Žijeme samozrejme v demokracii. V tej demokracii, počas ktorej neonacisti zavraždili Daniela Tupého. Nebol som pri tom, ale ktovie čo podnietilo vraha k činu? Možnože to bola Magen David na krku alebo niečo iné?

Trubiroch says:

Sep 16, 2011 10:38 PM

Keď čítam reakcie tak mi napadá jedna otázka. Žijeme v totalite alebo v demokracii.

Ervin Rybár says:

Sep 16, 2011 8:38 AM

Nosenie Dávidovej hviezdy je vždy veľmi nebezpečné. Jedna slovenská Židovka za to zaplatila vlastným životom, keď ju pred pár rokmi v Londýne nožom dopichal jeden moslimský "humanista." Ja osobne viem čo je to nosiť krížik počas totalitného komunistického režimu. Jedna učiteľka - "humanistka," ktorá mala miesto srdca červenú hviezdu, to skoro neprežila. Ten cirkus čo robila tu radšej popisovať nebudem.

Takže poučenie na záver - nebuďte naivní a radšej nikdy nenoste symbol vašej viery, mohli by ste za to zaplatiť vlastným životom. Židom resp. kresťanom treba byť vo svojom srdci.

Ester Lornitzová says:

Sep 16, 2011 12:58 AM

Čo sa týka nosenia dávidovej hviezdy na krku v dnešnej dobe je veľmi odvážne. Poznám lekára, ktorý ju nosil v čase totality. A teraz, predstavte si som po dlhom čase uvidela na jeho krku malý krížik. Keď som sa ho na to opýtala, povedal mi, že ako lekár sa hviezdu teraz bojí nosiť. Hoci je vynikajúci a veľmi svedomitý, nie vždy je schopný na 100 percent vyhovieť všetkým pacientom. Nechce, aby si pacienti spájali svoju prípadnú nevôľu voči nemu s jeho pôvodom a presvedčením. Myslíte si, že v dnešnej dobe nosiť hviezdu u nás je príliš odvážne?

Ester Lornitzová says:

Sep 16, 2011 12:41 AM

Aj ja sa veľmi teším, že je v Bratislave znovu otvorená židovská reštaurácia. Naša rodina chodievala do Chez David osláviť rodinné sviatky. Spočiatku to bola skvelá reštaurácia, no neskôr sme začali pochybovať nielen o kóšer jedlách ale aj zhoršujúcej sa kuchyni. Potom sa znovu zlepšili a prišla spomínaná rekonštrukcia. Určite navštívime novú Eshel David. Želáme jej dobrú prosperitu,dobrých hostí. Podľa veb-stránky vyzerá veľmi pekne. Uvítala som aj ponukové menu. Je naozaj všestanné. Dovidenia v Eshel David.

Diana Zsigová says:

Sep 15, 2011 10:25 PM

Veľmi pekný článok.

Ja som sa nedávno pozastavila nad fenoménom dávania krížikov na naušnicu, predovšetkým u mužského pohlavia. Všimla som si to u jedného kamionistu, ktorý mal ešte okrem toho aj vzadu dlhé vlasy a v predu krátke. V Izraeli som také niečo ešte nepostrehla, že by si niekto dal Dávidovu hviezdu na ucho. Celkovo dávať si takéto symboly inam ako na krk mi príde ako znevažovanie.

Trubiroch says:

Sep 15, 2011 5:24 PM

Pekný článok.

gewitter says:

Sep 14, 2011 8:48 AM

Nie som zástancom vyjadrovania "kresťanstva" nosením krížikov na krku alebo na spätnom zrkadle auta, ale ak si tento symbol zavesí na krk žid, znamená to potupu a zradu vlastného národa, či ako ? Ak láska Jeshuu ben David - Mesiáša "pohanov" k židom robí z militantných nepriateľov Izraela jeho najoddanejších priateľov a obhajcov, nezaslúži si aspoň prejav úcty z ich strany malým gestom ? Dlho som nechcel veriť, že diskriminácia mesiášskych židov v Izraeli je realitou, ale žiaľ, opak je pravdou.
Na druhej strane som veľmi rád, že je v BA znovu otvorená židovská reštaurácia, Chez David boli skvelí a veľká škoda, že skončili. Prečo vlastne ? Lebo neboli kóšer ?

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or