SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Csatáryho prípad má korunného svedka

Csatáryho prípad má korunného svedka

Slovenská polícia našla korunného svedka v prípade podozrivého maďarského vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho.

 

nformovala o tom večer maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió. Slovenské úrady držia podľa nej totožnosť svedka v tajnosti, neprezradili ani to, či ide o muža alebo ženu. Je o ňom známe len to, že prežil košické deportácie z roku 1944 a môže mať presné informácie o vtedajšom pôsobení Csatáryho vo funkcii veliteľa polície, píše MTI.


"Na predchádzajúcu žiadosť prokuratúry prišla minulý týždeň odpoveď od slovenských úradov. Podľa nej sa im podarilo nájsť jedného preživšieho svedka, ktorý môže disponovať informáciami v súvislosti s prípadom, respektíve s činnosťou obžalovaného," povedala hovorkyňa budapeštianskej prokuratúry Bettina Bagolyová pre maďarský rozhlas. Maďarská polícia 97-ročného Csatáryho zadržala 18. júla; Budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého. V tej bude až do februára budúceho roka.

 

 

Zaujímavé ale je, že košická krajská prokuratúra ani polícia o "korunnom" svedkovi, ktorého spomínajú maďarské médiá vôbec nevedia. "Nič o takomto korunnom svedkovi neviem," povedal hovorca Martin Filičko. Slovenská polícia v súvislosti s Csatárym vedie vyšetrovanie trestnej veci zločinu vojnového bezprávia, ktoré naďalej pokračuje. "Vyšetrovateľ zabezpečuje rôzne materiály z dobových zdrojov z archívov v Košiciach a podobne, ktoré následne vyhodnocuje. Obvinenie doposiaľ nebolo vznesené voči žiadnej osobe. V tejto súvislosti nedisponujeme informáciami o korunnom svedkovi," reagovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.


Prípad, ktorý rieši košická polícia, sa týka uväznenia 17-ročného Košičana v januári 1945, ktorého násilím deportovali na nútené práce do Nemecka. Maďarská polícia zadržala 97-ročného Csatáryho 18. júla, budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého. V tej bude až do februára budúceho roka.


Csatáry zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 židov z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili. Čelí aj obvineniu z napomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944. Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.


by Emil Vojtánek l Dec 20, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or