SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Chanuka v obchodnom centre

Chanuka v obchodnom centre

Izraelská ambasáda v Bratislave pozýva na medzinárodný Festival Vianoc v Polus City Center. Jeho súčasťou je aj prezentácia židovského sviatku Chanuka.

 

Návštevníci sa už vo štvrtok 1. decembra môžu dozvedieť aj to, že v Izraeli sa v období Vianoc slávi jeden z najobľúbenejších židovských sviatkov – Chanuka. Program Izraelského veľvyslanectva na Slovensku sa začne o 16. h a na úvod prezradíme, aké sú rozdiely medzi Chanukou a Vianocami.

 

Porozprávame zázračný príbeh chanukových svetiel, s deťmi sa zahráme tradičnú chanukovú hru - dreidl, záujemcov naučíme písať hebrejské písmená a návštevníci budú môcť ochutnať aj tradičnú chanukovú pochúťku. Návštevníkov potešíme aj známymi židovskými pesničkami. Od 17.30 h sa začne koncert klezmerovej kapely Erik Rothenstein and Duduk Ensemble.

 

Súčasťou prezentácie bude aj výstava fotografií z Izraela a podôb Chanuky, ktorú si bude možné prezrieť až do 23. decembra.

 

Chanuka pripomína znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu a víťazstvo malej skupiny Izraelitov proti gréckej nadvláde pred viac ako dvomi tisíckami rokov. Keď chceli Izraeliti znovu zasvätit Chrám zapálením svietnika s večným svetlom, našli len jednu malú nádobku s čistým posvätným olivovým olejom. Vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní a malá nádoba mohla vydržat horieť len jeden deď.

 

Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a toto malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní. Zvykom je teda zapaľovať na osemramennom svietniku zvanom Chanukija každý deň sviatku o jednu sviečku viac, až v posledný deň Chanuky svieti všetkých osem sviečok.

 


by Zuzana Kizáková l Nov 30, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or