SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Bratislava má nové židovské centrum

Bratislava má nové židovské centrum

V budove bývalej Židovskej nemocnice v Bratislave otvorili nové liberálne židovské centrum. Priestor sa využije aj ako modlitebňa, no budú v ňom aj iné aktivity.

 

Jej otvorenie sa uskutočnilo symbolicky na sviatok Lag B'Omer, keď si Židia na celom svete pripomínajú rabína Šimona, veľkého učenca. Príslušný obrad otvorenia modlitebne (Chanuka bait) vykonali liberálny rabín Miša Kapustin spolu s predsedom Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR Igorom Rintelom.

 

Jej otvorenie je dôležitou udalosťou, pretože je to prvá liberálna modlitebňa v Bratislave, ktorá bude slúžiť aktivitám rabína Kapustina. Využije sa nielen na náboženské účely, ale budú sa tu konať aj komunitné aktivity klubu Atid hlavne pre rodiny s deťmi.


V kultúrno-spoločenskom programe pri príležitosti otvorenia novej modlitebne vystúpili aj členovia kapely Pressburger Klezmer Band. Bratislavská židovská komunita mala do roku 1939 veľký počet modlitební a nezávislých spolkov s vlastnými stanovami. V meste pôsobili spolkoví rabíni a rabínski asesori, ktorí sa dôsledne starali o náboženský život.


by J.D. l Jun 24, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
10 Reponses to „Bratislava má nové židovské centrum “

Robert says:

Jun 28, 2016 1:27 AM

Héj cirkusanti pred Bonapartem, dajte si bacha na deň zúčtovania : https://www.youtube.com/watch?v=8RbL4PwTDsQ :)

Robert says:

Jun 26, 2016 6:04 AM

https://www.youtube.com/watch?v=_sxTbfeYdO0 ... šťastím a výhrou ľudí je, keď sú vzájomne spojení :)

Robert says:

Jun 26, 2016 5:59 AM

... akože Židia sú medzníkom medzi národmi, nie národy ničiť /zadlžovať, banky atd../, ale majú stáť v "strede" a majú národy spájať. To vravieval v súkromí Lenin. /mal židov preto okolo seba/ .. nemal ich na zabíjanie slovanov ako to trepú poniektorí nacionalisti.

Robert says:

Jun 26, 2016 5:50 AM

Tá myšlienka EÚ stála na spolupráci národov, a nie na rivalite. A ako to dopadlo? Pomaly ti direktívne nariaďujú napr. multi-kulti atd... . Poznal som jednu starú ženu, za prvej republiky bola slúžkou u jednej rodiny a z tejto rodiny dotyčná pani /žena istého riaditeľa/ chodila do Petrehradu, a osobne sa poznala s Leninom a celým jeho kolektívom. Keď prišla z Ruska, tak povedala, že ak mu to vyjde bude lepšie mezi národmi. .... Lenin tak koncipoval budúce ZSSR na spolupráci národov. A tá myšlienka je úžasná.
A Židia majú /preto ich tam mal medzi sebou/ spájať tieto národy na úrovni spolupráce, a nie boja a rivality. Ak sa vyskytnú problémy tak sa niekde robí chyba.

Robert says:

Jun 25, 2016 3:04 PM

dobre že odišli, aj tak blokovali toho dosť

Robert says:

Jun 24, 2016 9:46 PM

to máte tak, Merkelka kamoška Putina, ona stará komunistická štruktúra, to čo ústredný výbor zadal muselo sa plniť, a ešte k tomu jej nemecká krv, a toto ste nevideli? :) Ona tak bola vychovávaná, tak čo od nej sa dalo čakať!?

Robert says:

Jun 24, 2016 6:00 PM

vždy to tak bude, že pravý rytier chráni zem, zem preto, lebo je v ňom koreň stromu života
https://www.youtube.com/watch?v=NOqlV4Le9Tk a tá EÚ a pod... zabúda na koreň, ale sily za oponou nie

Robert says:

Jun 24, 2016 4:22 PM

tak ako to tu dopadne? Európske národy majú svoje korene a keď cítia ohrozenie /napr.migrácia atd../ tak to dopadne tak ako v Británii.

Robert says:

Jun 24, 2016 11:18 AM

ani Hitler Britániu nedobyl, a nedobyje ju ani Merkelka s kamarátmi

Robert says:

Jun 24, 2016 10:55 AM

... má nové centrum .. .. a angličania svoju nezávislosť, https://www.youtube.com/watch?v=tN9EC3Gy6Nk, poďme si zaspievať ... gewitter, nenadarmo ten Boh vypustil veľkú mačku a kto má rozum pochopí.
V strome - človeku sa ozval koreň.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or