SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ako R. Fico k cene za toleranciu prišiel

Ako R. Fico k cene za toleranciu prišiel

Premiér Vlády SR Robert Fico dostane Cenu za toleranciu. Premiér už dostal rôzne ocenenia. Toto vyznamenanie je však trocha iné.

 

Udelí mu ho európske spoločenstvo židovských organizácii. Nikto presne nevie, kto ho navrhol, ani čo je zač uvedené židovské zoskupenie.

 

Pred pár dňami mi prišla pozvánka z Bruselu. Oznamujú mi, že premiérovi dávame cenu. Pátral som po nezvyčajnom spoločenstve. Niektoré organizácie nemajú webové stránky, iné ma odkazovali na ortodoxné skupiny. Cenu za toleranciu si zaslúži málokto, aj na Slovensku. Pripomeňme, že predseda vlády nedávno na pôde Matice Slovenskej povedal: "Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu. Skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností." Premiér si myslí si, že menšiny vydierajú. "Je jedno, či to je menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová alebo etnická," vyhlásil v Martine.

 

Tieto slová ma ako občana krajiny a platcu daní urazili. Možno sa premiér len snažil zakryť vlastné ekonomické nezdary, ako sa to robieva a potreboval nájsť vinníka. V živej pamäti mám však aj vládu SMERU v koalícii s nacionalistickou SNS. Vo svoje strane má dodnes členov, ktorí hlásajú antisemitizmus otvorene. Spomeňme slová primátora Krupiny Radoslava Vazana. Ten sa nedávno oprel do nebohého signatára Charty 77 Františka Kriegla, ktorý v roku 1968 jediný z unesených predstaviteľov štátu odmietol v Moskve podpísať protokol o súhlase s okupáciou Československa. "Zase hrdinský Žid, no kto iný? Na tomto FB sa aj niekto iný okrem Židov zvelebuje, či len vyvolený národ???", znel starostov komentár.

 

 

A môžeme pokračovať. Rodičia bratislavského šéfa Smeru Martina Glváča arizovali židovský majetok. Podľa štatistík Európskej únie u nás rastie rasizmus, antisemitizmus. Na vzostupe sú rôzne extrémistické skupiny. K Rómom sa vláda správa, akoby ani nežili. Čo teda pre toleranciu vlastne predseda vlády urobil? Vymyslel sviatok - spomienku na obete holokaustu a rasového násilia na Slovensku. Či ho k tomu viedli ušľachtilé ciele je však po zvážení predchádzajúcich faktov trochu diskutabilné.

 

Zaujímalo ma teda, čo viedlo bruselských organizátorov k tomu, že mu cenu 24. októbra 2013 na pôde Európskej únie odovzdajú. Na otázku, čím si ju zaslúžil, som od ECJJ dostal odpoveď: "Cenu sme konzultovali s viceprezidentom Európskej komisie Marošom Šefčovičom, rabínom Baruchom Myersom a Ústredným Zväzom židovských náboženských obcí."

 

Posledný menovaný je dokonca uvedený na pozvánke ako partner podujatia. "Nič o tom nevieme a viac to nebudeme komentovať" napísala mi hovorkyňa Zväzu Lucia Kollárová. Oslovil som aj bratislavského rabína Myersa, ten o cene vedel, chystá sa do Bruselu na ceremóniu, ale napriek sľubom mi odpoveď na otázku, či Roberta Fica odporučil alebo s ním organizátori akcie čokoľvek konzultovali, nedal.

 

 

Aby sme zoznam skompletizovali. Pán Šefčovič na moje otázky nereflektoval. Reakcie som sa však dočkal z tlačového odboru Úradu Vlády SR: "Všetky sprievodné informácie sú uvedené v pozvánke, ktorú ste nám zaslali v prílohe mailu. O ďalších podrobnostiach budeme médiá i verejnosť informovať, keď budú dohodnuté jednotlivé detaily"

 

A teraz, babo, raď. Z korešpondencie mi vychádza jedna vec. Niekto nehovorí pravdu. Ak je v tom ÚŽZNO nevinne a ich logo zneužili, očakával by som reakciu, ktorou by sa od celého projektu dištancovali. Ak Fica odporučili a skutočne s EJCC v Bruseli konzultovali jeho nomináciu, potom by sa zase hodila chlapská odpoveď: "Áno, stalo sa tak a tak a myslíme si, že si cenu zaslúži. Máme na to také a také dôvody."

 

To isté platí o bratislavskom rabínovi Myersovi. Takto si človek môže myslieť, že sa za všetkým alibisticky skrývajú akési záujmy. Bolo by totiž veľmi naivné, ba smiešne si myslieť, že ide o tajné židovské sprisahanie, ako predsedovi vlády zobrať v budúcich voľbách hlasy. Na tento kameň by narazila aj kosa najosvedčenejších konšpirátorov.


by Michael Szatmary l Oct 4, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
7 Reponses to „Ako R. Fico k cene za toleranciu prišiel“

Peter Steinitz says:

Oct 10, 2013 5:22 PM

Lenže Brusel je stále väcšinovo jasne proti izrealský,pro palestínsky,snád sa pomali prebudia,aspoň pomaly

Robert says:

Oct 10, 2013 10:34 AM

Premiér je človek Bruselu a preto toto všetko.

Peter Steinitz says:

Oct 10, 2013 9:10 AM

Vrcholoví zástupcovi UŽZNO jasne deklarovali,že do záležitosti s odovzdaním výročnej ceny boli vtiahnutí ex-post.Nik z vedenia UŽZNO v záležitosti neloboval,ani neinicioval.Udajne iniciovali rôzne európske chabadské organizácie.Následne predpokladám iniciatívu podpredsedu Európskej komisie pána Śefčovica.Podľa vyjadrenia sekretára UŹZNO pána Kornfelda,predseda UŽZNO I.Rintel zverejní,resp.zváži svoje stanovisko čo najskôr.

Ervin Rybár says:

Oct 8, 2013 9:10 AM

Mňa by zaujímalo, na základe čoho dostal Robert Fico medailu Chatáma Sófera? Po jeho výroku v Matici slovenskej, by tú medailu mal vrátiť.

Trubiroch says:

Oct 4, 2013 6:40 PM

Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie.

Peter Steinitz says:

Oct 4, 2013 4:13 PM

Áno,Michael zverejnil si dobrý, jasný článok oslovujúcich všetkých nás aj zodpovedných.Trefne hľadajúc pravdu a dôvody,konzekventne v súvislostiach aj s Qui Bono.Ak je pravdoou ,že jedným s hlavných iniciátorov ,po konzultáciach s kompetentnými,poťažne menej kompetentnými viacerými židovskými entitami ,bolo UŹNO,a to zrejme bezpochyby,tak je práve UŽNO plne zodpovedné splniť bez akéhokoľvek otálania vysvetliť,ozrejmiť svoje konanie a rozhodnutie pred verejnosťou.Očakávam takéto stanovisko od zvoleného zástupcu slovenskej židovskej komunity osobne - od pána I. Rintela.A to čo najskôr.Je jeho základnou povinnosťou verejne zaujať stanovisko.Obdobne ako aj od Barucha Myersa.Vážení páni vyzývam Vás vyjadrite sa a vysvetlite jasne svoje postoje.Nie ste zodpovední len za seba,ale nesiete v prvom rade zodpovednosť za Vašu komunitu pred širokou verejnosťou.Žiadam Vás,a je nás mnoho,učiňte tak ,ved,ako obyčajne,máte ešte aj dosť času...ale nie s takýmto vysvetlením a riadnym ozrejmením.Zostáva mi veriť ,že budete otvorení a úprimní a svojej komunite vyjdete v ústrety ked Vás o to jednoducho žiada.Ide o Vašu povinnosť.Nový podpredseda P.Salner včera informoval,že sa o veci dozvedel až ex post.Vrcholový zástupca bratislavskej ŽNO, nebol informovaný vôbec. Takže o čo Vám šlo ?

Alica Lišková says:

Oct 4, 2013 12:16 PM

Výborný článok pán Szatmary.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or