SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Brezno opravilo zničenú synagógu

Brezno opravilo zničenú synagógu

Synagóga, ktorá je jedinou sakrálnou židovskou stavbou na Horehroní, sa dočkala rekonštrukcie, 70 rokov po tom, čo po vojne v meste zanikla obec.

 

Mesto ju obnovilo za pomoci eurofondov. Dnes podvečer ju slávnostne otvoria. "Celkovo bolo v rámci investičnej akcie 'Stavebné úpravy synagóga Brezno' preinvestovaných viac ako milión eur. Z tejto sumy 85 percent tvoril príspevok z Európskeho fondu sociálneho rozvoja, desať percent príspevok zo štátneho rozpočtu a päť percent tvorili vlastné zdroje mesta," uviedla Petra Dzurmanová, viceprimátorka Brezna.


Ako dodala, rekonštrukciou synagógy získa horehronský región nielen obnovený náboženský chrám, ale tiež kultúrny stánok s rozmanitým využitím. Už v najbližších týždňoch poslúži ako priestor na organizovanie koncertov, vystavovanie prác medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry alebo ako dejisko inšpiratívneho divadelného festivalu.


"Zárukou pestrého kultúrneho využitia stavby s výbornou akustikou je aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi mestom Brezno a Akadémiou umení v Banskej Bystrici," dodala Dzurmanová. Osud synagógy, národnej kultúrnej pamiatky v metropole Horehronia, počas 20. storočia kopíroval život miestnej židovskej komunity. Jej základný kameň bol za výdatnej pomoci mesta postavený už v roku 1901.

 

Dostavaná bola približne o 30 rokov neskôr, no svoj pôvodný účel stihla plniť len do začiatku druhej svetovej vojny. Po jej skončení sa podobne ako v mnohých ďalších slovenských mestách už židovskú komunitu nikdy nepodarilo obnoviť.
Synagóga v istom období slúžila aj ako sýpka a postupne chátrala.

 

Až na prelome storočí vyvinula samospráva snahu prinavrátiť pamiatke dôstojnejší vzhľad. Čiastočnú rekonštrukciu vtedy podporili aj potomkovia breznianskych Židov, ktorí dnes žijú v rôznych častiach sveta, no na Brezno nezanevreli. Súčasťou otvorenia je i stála expozícia z histórie židovskej komunity v Brezne.


Emil Vojtánek l Máj 12, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
2 reakcie pre „Brezno opravilo zničenú synagógu“

Ester Lornitzová napísal(a):

Jún 7, 2016 01:06

Som rodáčka z Brezna a veľmi sa teším, že synagógu konečne opravili. Počas môjho detstva tam bol sklad obilia,neskôr stavebného materiálu, no hnus. Po čiastočnej rekonštrukcii som sa tam zastavila. Bola tam stála expozícia s tématikou života pred vojnou, holokaust a súčasnosť. Veľmi pekné. Niektorých ľudí z detstva, o ktorých tu bola zmienka si ako dieťa pamätám. Ostatných som si pripomenula z rozprávania mojich samozrejme už nežijúcich rodičov. Dúfam, že ešte budem mať možnosť navštíviť svoje rodisko a synagógu a venovať svojim predkom tak tichú spomienku.

Robert napísal(a):

Máj 12, 2016 23:58

keď občas prídem do Brezna, tak jediné miesto kde parkuvávam, je blízke okolie tejto synagógy, hm také symbolické, akoby posledné isté miesto .. a nikdy ma nenapadlo zaparkovať niekde inde, aj keď aj inde by sa dalo .. a k tomu auto mám celé čierne, ako rabínove oblečenie, .. neviem, ale dobrý pocit tam vždy mávam

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo