SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Seredi postavia múzeum holokaustu

V Seredi postavia múzeum holokaustu

Múzeum holokaustu v bývalom koncentračnom tábore v Seredi by sa malo otvoriť do konca roka 2015.

 

V rámci prvej fázy s nákladmi 230.000 eur sa pripravila projektová dokumentácia, zabezpečila inžinierska činnosť, oplotenie a výtvarno-priestorové riešenie zariadenia. Peniaze získalo Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, ktoré má projekt na starosti, od ministerstva kultúry ešte za prvého funkčného obdobia Mareka Maďariča.


Ďalších zhruba 70.000 eur za aktuálneho šéfovania Maďariča išlo na vybudovanie transformačnej stanice a prípojky vysokého napätia. Na financovanie druhej fázy sa počítalo s eurofondmi v rámci Regionálneho operačného programu (ROP), ktorý spadá pod rezort pôdohospodárstva.


Ako uviedol hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár, projekt vzniku múzea holokaustu bol začiatkom septembra schválený zo strany ministerstva pôdohospodárstva ako riadiaceho orgánu pre ROP. "Stavebné práce sa začnú okamžite po uzavretí zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku a ukončení verejného obstarávania," avizoval s tým, že z eurofondov pôjde na tento účel 2.489.990 eur.


Výberové konanie bolo vyhlásené v júli, s jeho ukončením sa počíta približne v polovici októbra. Bývalý pracovný a koncentračný tábor pozostáva z viacerých stavebných objektov. Dominuje mu päť jednopodlažných pozdĺžnych barakov, ktoré budú zrekonštruované. Zároveň sa vybuduje nová administratívna budova. V týchto priestoroch vznikne Múzeum holokaustu ako organizačná zložka Múzea židovskej kultúry pod Slovenským národným múzeom. Predpokladaná hodnota zákazky je 2,93 milióna eur s DPH.


Budú tam muzeálne zbierky dokumentujúce obdobie holokaustu a vzdelávacie centrum pre študentov, pedagógov, odbornú aj laickú verejnosť. "V areáli je ešte jedna jednopodlažná budova, ktorú sme dostali od ministerstva obrany, kde býval Alois Brunner, mal tam svoju pracovňu. Je tam aj pivnica, kde sa týrali väzni. V tejto etape ale budova neprejde rekonštrukciou, keďže na to finančné prostriedky nestačia. Urobíme všetko pre to, aby sme ju aspoň zakonzervovali a v budúcnosti využili ako múzeum," vysvetlil Mešťan.


Tábor v Seredi slúžil najprv ako tranzitné stredisko a pracovný tábor pre slovenských Židov. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stal aj koncentračným táborom, ktorý viedol nacistický vojnový zločinec Alois Brunner, pravá ruka Adolfa Eichmanna. V tábore dochádzalo k vraždám, mučeniu a znásilňovaniu väzňov. Posledný transport s 360 ľuďmi odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína.


by Emil Vojtánek l Oct 1, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or