SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Všetko najlepšie k narodeninám, Izrael!

Všetko najlepšie k narodeninám, Izrael!

Pre väčšinu krajín sú 25. a 26. apríl úplne obyčajné dni, ale určite nie pre Izrael, ktorý v tieto dni slávi svoje narodeniny.

 

Čím je oslava 64-tých narodenín tejto krajiny taká výnimočná? Izrael má medzi členskými krajinami OSN zvláštne postavenie, keďže je jedinou krajinou, ktorej právo na existenciu je pravidelne napádané, a minimálne jedna iná členská krajina, Irán, sa usiluje o jeho vymazanie z mapy sveta. A samozrejme, ešte je tu organizácia Hamas v Gaze a Hizballáh v Libanone, ktoré pravidelne útočia na husto osídlené mestá v Izraeli. Už len pre uvedené skutočnosti by mal Izrael svoje narodeniny oslavovať a svoju existenciu okolitému svetu pripomínať.

 

Ani jedna z krajín, v ktorých sa neustále porušujú ľudské práva – Irán, Severná Kórea, Bielorusko, Zimbabwe, či Sudán –  sa nedostáva z OSN také množstvo kritických ohlasov a obvinení ako na Izrael. Ani jedna z krajín nie je cieľom neutíchajúcej, dobre organizovanej a ešte lepšie finančne podporovanej negatívnej kampane, ktorá si kladie za cieľ zdiskreditovať a démonizovať slobodný a zvrchovaný štát.

 

Ani jedna z krajín nemusí čeliť systematickým pokusom o bojkot, vytváranie nepriaznivého obrazu a zavedenie sankcií. A k tomu si pripočítajme protestnú námornú alebo leteckú flotilu a niektoré ľudsko-právne organizácie, ktoré nezaujímajú tisíce mŕtvych napríklad v Sýrii, keďže tieto obete nemajú ani len náznak spojitosti s Izraelom. A pravdepodobne ani neexistuje krajina, ktorej právo na vlastnú obranu by bolo tak tvrdo napádané, ako v prípade Izraela, hoci robí len to, čo by urobila každá krajina čeliaca neustálym teroristickým a raketovým útokom.

 

 

Iné národy by v takejto situácii možno skolabovali, veď kto by už len znášal 64 rokov plných nevraživosti, vyhrážok o úplnom zničení, demoralizácii a pokusom o izoláciu. Izrael toto všetko vydržal. Odmietol zaliezť niekam do tmavej jaskyne. Každý deň je pripravený postaviť sa svojim nepriateľom. Snahy Izraela o vznik dvoch štátov – Izraelského a Palestínskeho – sa nezmenili, hoci má veľa Izraelčanov pochybnosti, či budú Palestínčania schopní pokojne existovať vo vlastnej krajine v tesnej blízkosti Židovského štátu.

 

Naviac, nedávny celosvetový prieskum ukázal, že Izrael je 14. „najšťastnejšou“ krajinou sveta a Tel Aviv patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám mladých ľudí. Ako je možné, pýtajú sa nepriatelia Izraela, že títo „potomkovia svíň a opíc“, ako zvyknú Židov označovať radikálni moslimskí kazatelia, sú schopní zachovať si hrdosť a ešte mať aj toľko optimizmu?

 

Ako je možné, pýtajú sa nepriatelia Izraela, že táto krajina, ktorá má skoro 8 miliónov obyvateľov, hoci v roku 1948 ich bolo len 650-tisíc, dokáže znova a znova víťaziť nad arabskými krajinami s oveľa väčším počtom obyvateľov? Ako je možné, pýtajú sa nepriatelia Izraela, že títo Židia, ktorých Tretia ríša pobíjala ako dobytok, sa odrazu naučili brániť a porážať početnejšie arabské vojská a to len tri roky po skončení druhej svetovej vojny v Európe?

 

A ešte, ako je možné, pýtajú sa nepriatelia Izraela, že táto krajina bez významných prírodných zdrojov (áno, dobre, teraz sa objavili ložiská zemného plynu) patrí medzi špičkové svetové ekonomiky, je členom OECD, má množstvo nositeľov Nobelovej ceny a dokáže sa udržať medzi tromi najlepšími v rebríčku NASDAQ? Až príliš často si na tieto otázky vymýšľajú uspokojivé odpovede, v ktorých zo zásady nechýbajú tajuplné konšpirácie. Odpoveď na tieto otázky je ale oveľa jednoduchšia – historické spojenie krajiny, viery a národa. Už mnohí sa pokúšali toto spojenie zničiť.

 

 

Nikto neuspel.

Pripomeňme si slová proroka Ezechiela, ktoré povedal pred viac než 2700 rokmi: „Toto hovorí Pán: Hľa, ja vezmem Izraelových synov spomedzi národov, medzi ktoré išli, pozbieram ich zo všetkých strán a privediem ich na ich zem. A urobím ich jedným národom v krajine, na vrchoch Izraela; všetci budú mať jedného kráľa za panovníka, už nebudú viac dvoma národmi, ani viac nebudú rozdelení na dve kráľovstvá... A pustatina sa stane zemou úrodnou... A povedia, táto krajina bola pustá a teraz je ako Rajská záhrada.“


Alebo jeden citát, z doby nie tak vzdialenej, od Winstona Chruchilla: „Vznik Židovského štátu je udalosťou v svetových dejinách, na ktorú sa nemožno dívať z pohľadu jednej generácie alebo jedného storočia, ale z pohľadu dvoch, ba dokonca troch tisícročí.“ Churchill dodal, že vznik Izraela bolo „jedno z najnádejnejších a najpovzbudzujúcejších dobrodružstiev 20. storočia“.

 

A naozaj, to dobrodružstvo pokračuje aj v 21. storočí. Samozrejme, tak ako všetky demokratické spoločnosti, sa i Izrael neustále mení a rozvíja. Je toho ešte veľa, čo treba urobiť. Treba vyriešiť neustále sa zväčšujúcu priepasť medzi chudobnými a bohatými, nájsť rovnováhu medzi náboženstvom a sekularizmom, dosiahnuť mier v oblasti plnej konfliktov, atď. Izrael má stále na čom pracovať, Izrael má stále čo riešiť. Mám obrovské šťastie, že toto „neuveriteľné dobrodružstvo“ môžem denne sledovať a vidieť, ako sa konečne splnili modlitby celých generácií, ktoré prosili o návrat domov z núteného exilu, do Sionu.

 

 

Videl som prichádzať ruských Židov do Izraela v čase, keď sa na krajinu sypali rakety zoslané režimom Saddáma Husajna, a prisťahovalcov aj napriek bezprostrednému nebezpečenstvu vítalo množstvo ľudí. Alebo nemocnicu Rambam v Haife počas raketových útokov Hizballáhu. V jednom momente sa rozozvučali varovné sirény a boli sme nútení ísť do úkrytu a o chvíľu neskôr už vedci opäť pokračovali vo výskume na účinných liekoch proti rakovine, cukrovke a výskume kmeňových buniek.

 

V nemocnici Barzilay v meste Aškelon, kam priviezli obete útokov hnutia Hamás, aby dostali lekársku pomoc, vedľa seba ležali Palestínčania a Izraelčania. Nedá mi nepripomenúť izraelský program „Save a Child’s Heart“, vďaka ktorému boli zachránené stovky detí z rôznych krajín, vrátane arabských, ktoré upierajú Izraelu právo na existenciu. Spomínam si aj na nápis na jednej z budov v Tel Avive krátko po nešťastí na diskotéke, kedy tragicky zahynulo 21 mladých ľudí: „Tanec nám nikdy nevezmú.“

 

Áno, Izrael možno nie je obľúbený v médiách, čo mi je úprimne ľúto, ale Izrael je krajinou plnou života, lásky a slobody. Je to Izrael, ktorý poznám a veľmi si ho vážim. Tak, všetko najlepšie k 64. narodeninám, Izrael!


David A. Harris l Apr 26, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
32 reakcií pre „Všetko najlepšie k narodeninám, Izrael!“

Robert napísal(a):

Máj 28, 2012 15:02

gewitter, existuje ta duchovna sila, ktora v cloveku "vytvori" akohosi svateho ducha, silneho ducha, ktory prejde zivotom bez toho aby spravil štipku zla v tomto rozmere. Ktory nepodlahne nijakemu pokušaniu. Ale ty ju nemas a ani nikto v tvojom zbore. Aj ked ta sila existuje, a ja viem ze ju hladas, lebo bez nej sa nemozes stretnut s tym s kym sa chces stretnut.

Robert napísal(a):

Máj 28, 2012 14:49

gewitter tak co vyuzivas to pozitivne co demokracia ponuka, za demokraciou je nejake filozofia, a nieje to krestanska, tak co do frasa vyuzivas demokraciu na sirenie tych tvojich nezmyslov? ten co objavil pojem demokracie a nasledne filozofiu k tomu nema s krestanstvom nic spolocne, ale tebe pokrytcovi akosi tato myslienka / filozofia/ demokracie vyhovuje, aby ste sa mohli ako blazni stretavat niekde v zbore a vykrikovat ze je s vami nejaky duch svaty. Pises ze filozoficke blaboly, ale pokrytecky jednu z nich vyuzivat to ano, to ta kto v zbore naucil? darmo budes buchat na nebesku branu, Kristus ta zavrhne ako pokrytca, lebo si vyuzival vydobytky cloveka a nie ducha svateho, ides do pekla aj cely tvoj zbor, aj tvoja tetka co ta k tomu dotiahla :))))

Robert napísal(a):

Máj 28, 2012 14:41

ty si blázon gewiter, pozostatok reformacneho hnutia, tam boli najvacsi sialenci, najviac upalovali protestantske cirkvi, a ty si odnoz nejakej letniciarskej skupiny, apostolskej, alebo anababtistickej fanatickosti, nieco ako sekta manna, alebo potomok babtistov hnutie milost, proste uplny odpad, fanaticka spodina, ktora chvala Bohu nema silu diktovat politiku statu, chvala slobodomurarom ze vas odrezali od moci, sa zamysli gewitter co pises, to je totalne fanaticke - primitivne, na prizemnej urovni a nanajvys pokrytecke a nelogicke. Ved ty o Kristovi nevies vobec nic, blaznivo beries novy zakon "iba co ty chces" doslovne, a ani tomu nerozumies, ved to sa prepisovalo, doplnalo, podla potreby doby, Kristus nikdy nezanechal ani jedno pisomne svedectvo, zaznamenalo sa len to co niekto pocul co udajne vravel, aj to si kazdy prikrasli ako je cloveku typicke podla potreby a nie podla pravdy.

gewitter napísal(a):

Máj 27, 2012 09:55

Kázania rabínov a filozofické bláboly to hej, Božie slovo nie.

Igor Dietrich napísal(a):

Máj 26, 2012 22:33

Tak to ma teda nepoznáš, Gewitter. Napríklad rád čítam na týchto stránkach kázania Rabínov ( každý ich článok zahrňuje v sebe okrem informácii trochu aj kázne). A to je len jeden príklad - čo sa týka kázni - surfujem aj na iných stránkach. Ale Tvoje kázanie páchnuce sírou a pseudo - kresťanským režimom ozaj neznášam.

gewitter napísal(a):

Máj 26, 2012 07:12

V pekle bude každý sám, len tak na okraj Roberto a ty dietrich sa mojej spoločnosti rozhodne obávať nemusíš, lebo tak, ako neznášaš "kázanie" o Bohu tu na zemi, tak by si ho nezniesol ani vo večnosti a večnosť patrí Hospodinovi, Bohu Izraela, nie vybájeným modlám pohanských kultúr.
O čom tu píšem sa týka najmä a predovšetkým židov, takže portál som si určite nezmýlil Roberto. Oni by tieto veci mali veľmi dobre ovládať a nie je na škodu im pripomenúť, kde je ich miesto, prečo boli stvorení a že úloha evanjelistov bola zverená práve im, hoci už vyše 2400 rokov sú kompletne mimo.

Robert napísal(a):

Máj 25, 2012 23:39

Igor Dietrich, a to si predstav to trieskanie kladivom po prstoch. Jasne, take nieco ako on upalovali.

Igor Dietrich napísal(a):

Máj 25, 2012 23:08

Robert, ja si neviem predstaviť desivejšie peklo, ako to, v ktorom by mi Gewitter kázal po celú večnosť o Bohu. Takže ja osobne sa na jeho spoločnosť neteším. Káže o Bohu len z hašterivosti, pre ktorú sa rýchlo a kĺzko - ako na šmýkačke - môže šmyknúť tam...

Robert napísal(a):

Máj 25, 2012 19:44

gewitter, kazdy hrá hazard s diablom, aj ty, nemysli si ze chodenie do nejakeho krestanskeho zboru ta pred nim ochrani, to neochranilo ani krista samotneho, aj ten ked to pochopil - aby sa zbavil zla na zemi, musel sa dat ukrizovat, ale ty to nedokazes skocit do jamy s levmi, ved aj kristus to spomina, ze nikto koli mne neopusti co svet vytvoril. Takze nijaky jezisko pre teba nepride, gewitter nijaky, takouto cestou ako to robíte vy v tom vasom zbore.

Robert napísal(a):

Máj 25, 2012 19:17

gewitter a kedy chces vstat zmrtvych? :))) gewitter co tu pises na zidovskych strankach, krestanske veci, gewitter to nieje ten spravny portal, rozsirovat tu chudobu ktoru tak krestania miluju, a neznasaju zlato a peniaze ktore robia iba rozbroje a vojny. gewitter ved ty si uz v pekle teraz, a aj za to pokrytectvo tam skoncis, kedze vyuzivas veci ktore krestania nestvorili a je ich pozehnane, ako sa ich chces v tomto svete zbavit? ako chces vstat zmrtvych? Ides do pekla po smrti, tak bud rad ze tam budem aj ja, budes mat spolocnost. :))))

Stranka 1 z 4 1 2 3 4 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo